banner39

banner35

Kanada Savunma Bakanı Erbil'de

IKBY Başkanının davetlisi olarak Erbil'e gelen Kanada Savunma Bakanı'na, Kanada'nın Kürdistan halkına verdiği destekten dolayı teşekkür edildi

Ortadoğu 21.12.2015, 15:39 21.12.2015, 15:39
Kanada Savunma Bakanı Erbil'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Kanada Ulusal Savunma Bakanı Harjit Sajjan ve beraberindeki heyeti Erbil'in Salahaddin kasabasındaki konutunda kabul etti.

Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, taraflar arasındaki görüşmede, Irak ve Suriye'deki güvenlik ile siyasi durumunun bölge üzerindeki etkisi, Erbil, Bağdat ve Kanada arasındaki ilişkilerin ele alındığı belirtildi.

Söz konusu açıklamada görüşlerine yer verilen Barzani, "Uluslararası koalisyon güçlerinin bir üyesi olan Kanada'nın Kürdistan halkına verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Peşmerge güçleri sabırlı mücadelesinin sonucu DAEŞ efsanesi ortadan kaldırıldı. Söz konusu örgütün ortadan kaldırılması için tüm uluslararası devletlerin iyi bir niyetle bu ciddi tehlikenin üzerine gitmesi gerekiyor. DAEŞ ile mücadele eden güçler arasındaki dayanışma eksikliği, teröristlerin faydasına olacaktır" ifadelerini kullandı.

Hiç bir ülkenin, terör örgütünü başka ülkelere karşı bir baskı kartı olarak kullanmaması gerektiğine işaret eden Barzani, "Sadece askeri olarak bu örgüt ile mücadele edilmemesi gerekiyor. Aynı zamanda ekonomik, sosyal ve ideolojik olarak da mücadele edilmesi gerekir" değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan, Kanada Ulusal Savunma Bakanı Sajjan ise, Erbil'e yaptığı ziyaretin amacı Kürt bölgesindeki sığınmacıların durumu ve terörle mücadelede etkin performans sergileyen Peşmerge'yi yakından takip etmekten kaynaklandığını belirterek şunları kaydetti:

"Peşmerge'nin terörle mücadelede ortaya koyduğu performans karşısında şaşkınlığımı gizleyemiyorum. Kanada halkı, Peşmerge'nin ne kadar cesur olduğunun farkında. Çatışmalar sonucu hayatını kaybeden Peşmerge ailelerine ülkem adına Barzani'den başsağlığı diliyorum. Sayın Barzani'nin bölgedeki istikrarın korunması ve terörle mücadeledeki rolü göz ardı edilemez."

Bölgenin zor günlerden geçmesine rağmen çok sayıda sığınmacı kabul etmesinin de önemli olduğunu hatırlatan Sajjan, "Ekonomik, güvenlik ve siyasi krizden dolayı halk üzerindeki ağır yüke rağmen ırk ve din gözetmeksizin kapılarını açması başlı başına büyüklüktür. Böyle bir tablonun ortaya çıkması dünyaya ümit verip, barışın güçlenmesine vesile oluyor" diye konuştu.

Sajjan, Barzani ile bir araya geldikten sonra Peşmerge güçlerinin durumunu yerinde izlemek ve terör örgütü DAEŞ'in saldırları hakkında bilgi almak için Peşmerge'nin Musul'daki Hazir Cephesi'ni ziyaret etti.

Sajjan, yaptığı görüşmelerin ardından bir basın toplantısı düzenleyerek şunları ifade etti: 

"öncelikle bu sıcak karşılamalarından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyorum. Buradaki ziyaretimin amacı sadece askeri eğitim veren Kanadalı askerleri görmek değildi ancak terörle mücadelede cephelerde cesur bir şekilde performans sergileyen diğer askerleri de görmekti. Kanadalı askerlerimizin verdiği eğitimlerin bu mücadelede önemli bir rolünün olduğunu tespit ettik." 

Peşmerge'nin (IŞİD)DAEŞ militanlarına karşı verdiği mücadelenin önemine değinen Sajjan, "Bir kaç gün önce bulunduğumuz cepheye terör örgütü tarafından saldırı düzenlendi ancak buradaki askerlerin karşılık vermesi sonucu bozguna uğratıldılar. Çıkan çatışma sonucu cesur bir şekilde savaşanları tebrik ediyorum ve hayatını kaybedenlerin ailelerine ise başsağlığı diliyorum. DAEŞ'in ortadan kaldırılması için  yardımlarımızı, burada eğitim veren askerlerimiz üzerinden vermeye devam edeceğiz" diye konuştu. 

 

 

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?