banner39

Kanada'da Suriye toplantısı

Kanada'da basına kapalı gerçekleştirilen ve 3 gün süren toplantıda, Suriyeli muhalifler, BM ve Suriye sivil toplumundan temsilciler ile 15 ülkeden katılımcılar yer aldı

Ortadoğu 16.11.2016, 07:55 16.11.2016, 07:55
Kanada'da Suriye toplantısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada'nın, Suriye'nin geleceğine ilişkin uluslararası bir toplantıya ev sahipliği yaptığı bildirildi.

Kanada Dışişleri Bakanı Stephane Dion, yaptığı yazılı açıklamada, Suriyeli muhalifler, Birleşmiş Milletler (BM) ve Suriye sivil toplumundan temsilciler ile 15 ülkeden katılımcıların yer aldığı toplantının, 11-13 Kasım tarihlerinde Quebec eyaleti Mont-Tremblant kentinde gerçekleştirildiğini duyurdu.

Dion, toplantıdaki tartışmaların, Rusya ve İran tarafından desteklenen Esad rejimi dahil olmak üzere düşmanlıkların tamamen durdurulması için barış görüşmelerinin yeniden başlatılması üzerine yoğunlaştığını belirtti.

Toplantıda, Suriye halkına sürekli insani yardım sağlamak için acilen ihtiyaç duyulan çözümün bulunmasında hemfikir olunduğunu aktaran Dion, bu konuda daha fazla gayret sarf edilmesi üzerinde durulduğunu ifade etti.

"BARIŞ ARAYIŞIMIZ SÜRÜYOR"

Dion, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Kanada ve müttefikleri Suriye için barış arayışını sürdürüyor. Savaşı durdurmak ve barış görüşmelerini sürdürmek için tüm tarafları harekete geçirip baskı altına almalıyız. Suriye halkına yönelik saldırıların, tam ve engellenmeyen insani yardımların, uluslararası hukuka tam saygı duyulmasının ve düşmanlıkların eksiksiz, uygulanabilir ve doğrulanabilir bir şekilde durdurulmasının çağrısını yapıyoruz. Diplomasi yokluğunda ilerleme kaydedilemiyor ve durumun karmaşıklığı göz önüne alındığında uluslararası iş birliği şart."

TÜRKİYE'Yİ BÜYÜKELÇİ ÜNAL TEMSİL ETTİ

Bakan Dion'un kapanış konuşmasını yaptığı toplantıda Türkiye'yi temsil eden Ottawa Büyükelçisi Selçuk Ünal'ın, bölgedeki sığınmacı hareketleri ile Türkiye'nin Suriye politikasına ilişkin sunum yaptığı, PKK ve Suriye'deki uzantısı olan PYD hakkında da katılımcıları bilgilendirdiği öğrenildi.

Basına kapalı gerçekleşen toplantıya, Kanada'nın yanı sıra ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Danimarka, Hollanda, Norveç, İsveç ve Ürdün ile diğer bazı bölge ülkelerinin temsilcilerinin katıldığı tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?