Kanadalı gazeteci varil saldırısında öldü

Suriye'de dün düzenlenen operasyonlarda 50 kişi hayatını kaybederken Halep'teki varil bombalı saldırıda Suriye asıllı Kanadalı bir gazeteci de öldü

Kanadalı gazeteci varil saldırısında öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye asıllı Kanadalı 29 yaşındaki gazeteci Ali Mustafa'nın, Suriye'nin Halep şehrine atılan varil bombası sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Freelance fotomuhabiri olarak Kanada'dan Suriye’ye giden Ali Mustafa, Halep'in Haydariye bölgesinde gerçekleşen varil bombalı saldırıda hayatını kaybetti.

Ölen gazeteci Ali Mustafa’nın arkadaşı Mahir Azim, yaptığı açıklamada, Mustafa ile zaman zaman telefonla görüştüklerini belirterek, "Oradaki halkın ve mültecilerin sıkıntılarını dünyaya yansıtmak için fotoğraf ve görüntüler çekiyordu. Hatta beni de yanına çağırmıştı. Pazar günü Halep’te bombalı bir saldırıda 7 kişi ile hayatını kaybetmiş" dedi.

Ali Mustafa'nın ailesi ve yakın arkadaşları ise Mustafa en son 1 hafta önce görüştüğü kız kardeşine Türkiye’de olduğunu söylediğini bildirdi.

Kanada basınında ise Ali Mustafa’nın da aralarında bulunduğu grubun, Haydariye'ye atılan varil bombası sonucu yaşamını yitirdiği haberleri yer aldı.

ESAD GÜÇLERİNİN SALDIRILARINDA 50 KİŞİ ÖLDÜ

Bu arada, Suriye İnsan Hakları Örgütünden (SNHR) yapılan açıklamada, rejim güçlerinin yönetim karşıtlarına yönelik hava destekli gerçekleştirdiği operasyonlar sonucu, başkent Şam'ın banliyölerinde 14, Halep'te 14, Hama'da 8, Humus'ta 7, Dera ve İdlib'de üçer ve Deyru'z Zor'da 1 olmak üzere 4'ü çocuk 50 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesinden (LCC) yapılan açıklamada ise rejim güçlerinin, Şam'da muhaliflerin denetimindeki Cobar bölgesine zehirli gazla saldırı düzenlediği ileri sürüldü.

Gazdan etkilenen kişilerde görme bozukluğu, kusma ve nefes alma zorluğu görüldüğü ifade edilen açıklamada, birçok kişinin sahra hastanelerinde tedavi altına alındığı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2014, 08:51
banner53
YORUM EKLE

banner39