banner39

'Kandil, Suriye'ye 3 bin kişi gönderdi' iddiası

Suriyeli Kürt siyasetçi Bedreddin, "Bağımsız Kürt gençlerin etkisi artınca PKK, Kandil'den Suriye'nin Kürt bölgelerine 3 bin kişi gönderdi" dedi

Ortadoğu 09.09.2013, 15:08 09.09.2013, 15:08
'Kandil, Suriye'ye 3 bin kişi gönderdi' iddiası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'nın, Kandil'den Suriye'de Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelere 3 bin kişi gönderdiği öne sürüldü.

Suriyeli Kürt siyasetçi Salah Bedreddin, Irak'ın Erbil kentindeki Kürt Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü'nde düzenlenen panelde, Suriye'de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

"Arap Baharı"nın etkisiyle Kürtlerin, Suriye'de etkili olmaya başladığını ifade eden Bedreddin, "Kürt Hareketi, geçmişte hep bastırıldı. Esad rejimi ancak 2004'teki Kamışlı olaylarıyla Kürtlerin güçlü bir muhalefet olduğunun farkına vardı. Daha sonra Esad ve PYD pazarlıklara başladı. 2011 yılında Suriye'de Arap Baharı'nın etkisi başlayınca, bağımsız Kürt gençleri aktif rol alarak, Esad rejimine karşı ayağa kalktı. Tahminime göre bu süre zarfında Esad ve PYD gizli ittifak yaptı" dedi.

PKK'nın bölgede başka bir hareketin oluşmasını engellemek için Kandil'deki güçlerinin bir kısmını, Suriye'nin kuzeyine gönderdiğini ileri süren Bedreddin, "Suriyeli bağımsız Kürt gençlerinin bölgede etkisini artırmasından sonra PKK, Kandil'den Suriye'nin Kürt bölgelerine 3 bin kişilik bir grup gönderdi. Bu grubun, yaklaşık bin 500'ü Suriyeli iken kalanı Türkiye, İran ve Iraklı Kürtlerden oluşmaktadır" şeklinde konuştu.

''İRAN, HİZBULLAH VE PKK'NIN MEDYASI AYNI TARZDA YAYIN YAPIYOR''

Bedreddin, "Esad rejiminin bölgeyi kısmen boşaltıp, PYD'ye teslim etmesinden sonra Rojava'da (Suriye'nin kuzeyi) hızlı bir şekilde ırkçılığın arttığını" ifade ederek, "Araplarla-Kürtlerin, birbirine güveni ve ilişkileri zedelendi. İran'ın, bu bölge üzerinde etkisi açık şekilde görülmeye başlandı" diye konuştu.

"Zaten İran, Hizbullah ve PKK'nın medyası aynı tarzda yayın yapıyor" diyen Bedreddin, İran'ın Kamışlı havaalanında bir merkezinin bulunduğunu da iddia etti.

Bedreddin, Suriye'nin kuzeyinde etkili olan PYD'yi hatırlatarak, "Şu anda Kürtler'in elinde olan silahlar, Kürtler'in çıkarlarına ters düşmektedir" ifadesini kullandı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY), Suriye politikasını değiştirmesi gerektiğini savunan Bedreddin, Suriye'deki tüm genç hareketlerin bir çatı altına toplanıp Suriye Ulusal Koalisyonu'na katılması gerektiğini kaydetti.

IKBY'de yaşamını sürdüren Salah Bedreddin, Suriye'de Baas Partisi dışındaki oluşumların siyaset yapmasının yasak olduğu dönemlerde parti kurmuştu. Mustafa Cuma'nın genel sekreterliğini yaptığı Azadi Partisi'nin kurucusu olan Bedreddin, daha sonra aktif siyaseti bıraktı. PKK ve Suriye rejimi muhalifi olarak bilinen Bedreddin, silahsız mücadele yöntemlerini savunuyor.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?