banner39

Karaçi havalimanı saldırısını Taliban üstlendi

Pakistan'ın Karaçi kentindeki havalimanına dün gece Taliban tarafından düzenlenen saldırıda ölü sayısı 28'e yükseldi. Saldırıyı gerçekleştiren Taliban mensuplarının Özbek asıllı oldukları ortaya çıktı. Taliban bu saldırıların devam edeceği tehdidinde bulundu

Ortadoğu 09.06.2014, 11:27 09.06.2014, 12:10
Karaçi havalimanı saldırısını Taliban üstlendi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Pakistan'ın Karaçi kentindeki Uluslararası Cinnah Havalimanı'nda 28 kişinin ölümüne ve 23 kişinin yaralanmasına neden olan silahlı saldırıyı Taliban üstlendi. Pakistan güvenlik güçleri saldırının ardından havalimanındaki güvenliği sağladığını duyurdu. Havalimanı idaresinin bugün öğleden sonra sivil havacılık yetkililerine tekrardan teslim edileceği bildirildi. Saldırıyı gerçekleştiren Taliban üyelerinin tamamının Özbek asıllı olması dikkat çekti. Taliban'dan saldırıyla ilgili yapılan açıklamada, bunun Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin dron saldırıları sonucu öldürülen Taliban yetkilisi Hekimullah Mehsud'un intikamı olduğu ve devamı geleceği belirtildi. Pakistan hükümeti ile Taliban arasındaki barış müzakerelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Taliban'ın güvenlik güçlerine yönelik düzenlediği saldırılarında artış gözlemlenmeye başladı.

Pakistan'daki Taliban gruplarının koalisyonu Tahrik-i Taliban Pakistan (TTP) Sözcüsü Şehidullah Şehid, saldırıyı ülkenin kuzeybatısındaki Kuzey Veziristan vilayetindeki askeri hava operasyonlarına misilleme olarak düzenlediklerini açıkladı. 

Ordu sözcüsü General Asım Salim Bajva, gazetecilere yaptığı açıklamada, 10 Taliban üyesinin öldürüldüğünü söyledi. Bajva, güvenlik güçlerinin havaalanında, üzerinde çok sayıda bomba bulunan yelekler, üç roket güdümlü el bombası ve ağır silahlar bulduğunu kaydetti. 

Bazıları güvenlik görevlisi üniformaları giyen maskeli saldırganların, Uluslararası Cinnah Havaalanı'na eski bir terminal binasından girdikleri ve havaalanının farklı bölgelerinde mevzilendikleri belirlendi.

Ülkenin en büyük havaalanı olan Cinnah, 24 saatliğine hava trafiğine kapatılırken, tüm yolcular tahliye edildi. 

Karaçi Emniyet Müdürü İkbal Mahmud ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, saldırı sırasında uçakların zarar görmediğini açıkladı. 

THY UÇAĞI GERİ DÖNMEK ZORUNDA KALDI

Türk Hava Yolları (THY)'nin İstanbul-Karaçi seferini yapan uçağı, Pakistan'da silahlı saldırı yapılan havalimanında uçuşların askıya alınması nedeniyle kalkıştan bir süre sonra geri döndü. 

Atatürk Havalimanı'ndan saat 21.00'de kalkan uçak, Atatürk Havalimanı'na sorunsuz şekilde indi. Yolculardan talepte bulunanlar otellere yerleştirildi. 

BARIŞ MÜZAKERELERİ ASKIYA ALINDI SALDIRILAR ARTTI

Pakistan hükümeti binlerce kişinin ölümüne neden olan yedi yıllık çatışmaları bitirmek için Taliban ile barış görüşmelerine başlamıştı.

Taliban daha sonra devletin operasyonlara devam ettiği gerekçesiyle Haziran 2010'dan bu yana elinde tuttuğu 23 sınır muhafızını infaz etmiş ve Peşaver'de düzenlediği bombalı saldırıda Binbaşı Jahanzeb Adnan hayatını kaybetmişti. Bunun üzerine müzakere süreci durdurulmuştu.

Daha sonra Pakistan Talibanı kamplarına yapılan hava operasyonlarında 100'den fazla Taliban mensubu öldürülmüştü.
Pakistan Talibanı ile direkt görüşmelerde bulunması için yeni oluşturulan dört kişililk müzakere heyeti de ilk kez 26 Mart 2014'te Kuzey Veziristan'a giderek örgüt şurası üyeleri ile bir araya gelmişti. Daha sonra gerçekleştirilen birçok müzakere oturumundan da etkin bir sonuç alınamadı ve müzakereler süresiz askıya alınmış oldu.

Müzakerelerin askıya alınmasıyla birlikte Taliban'ın düzenlediği saldırılarda artış gözlemlenmeye başladı.

banner53
Yorumlar (4)
Zeki Dincer 7 yıl önce
Taliban'dan bu saldırının öldürülen Taliban yetkilisi Hekimullah Mehsud'un intikamı olduğunu ve devamının geleceğini söyledi. Taliban’ın intikam isteği iki açıdan İslam’a aykırıdır. Birincisi, İslam’da intikam almak diye bir şey yoktur. İkincisi, yine de Taliban intikam almayı seçerken, bu intikamı sivillerden almayı seçerek büyük günah işlemiştir.
Zeki Dincer 7 yıl önce
Peygamberimizin bir hadisinde şunları okuyoruz: Said İbn el-Müseyyeb'den demiştir ki: (Birgün) Rasûlullah (s.a.), sahabilerile birlikte otururken bir adam Hz. Ebu Bekire diliyle sataştı ve onu incitti. Hz. Ebû Bekirse ona karşılık ver¬medi. Biraz sonra (adam) onu ikinci defa incitti. Hz. Ebu Bekir (yine) ses¬siz kaldı. Sonra adam Hz. Ebu Bekir'i üçüncü kez rahatsız etti. Bunun üzerine Hz. Ebu Bekir de (ona gereken cevabı vermek suretiyle) ondan intikam aldı.
Zeki Dincer 7 yıl önce
Hz. Ebu Bekir intikam alma yoluna gidince Rasûlullah (gitmek üzere) ayağa kalktı. Bunun üzerine Hz. Ebu Bekir: Ey Allah'ın Rasûlü, yoksa bana kızdın mı? dedi. Rasûlullah (s.a.) de: "(O adam sana atıp tutmaya başlayınca senin adına ona cevap vermek üzere) gökten bir melek inip onun sana karşı söylediği sözleri yalan¬lamaya başladı. Sen ona karşılık vermeye başlayınca (araya) bir şey¬tan çıkıp geldi. Bense şeytanın bulunduğu yerde oturmam" buyurdu.
Zeki Dincer 7 yıl önce
Taliban’ın intikam arzusu Şeytan’ın bu işe karışmasına sebep olmuş ve onların masum sivillere saldırmasına yol açmıştır. Hekimullah Mesud’u öldürenler o havaalanında yaşamını yitiren, bu olayla ilişkisi olmayan, Taliban’a karşı savaşmayan kişilerdi. Bu da İslam’a temelinden aykırıdır çünkü ayet diyor ki, “Sizinle savaşanlara karşı Allah yolunda siz de savaşın. Ancak aşırı gitmeyin. Çünkü Allah aşırı gidenleri sevmez” (2:190). Şüphesiz ki Taliban yine aşırı gidenlerden olmayı seçmiştir.
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?