banner39

Karatepe kasabası peşmerge kontrolünde

Diyala'daki Türkmen kasabası Karatepe'de IŞİD saldırılarının durdurulduğu ilçenin şu an Peşmerge kontrolünde olduğu belirtiliyor

Ortadoğu 23.10.2014, 16:08 23.10.2014, 16:08
Karatepe kasabası peşmerge kontrolünde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Diyala bölgesinde Türkmenlerin yaşadığı Karatepe kasabasında Irak Şam İslam Devleti saldırılarını durduran peşmerge güçleri bölgenin kontrolünü yeniden sağladı.

Bölgedeki Peşmerge Birlikleri Sorumlusu Adnan Heme Mina, Türkmenlerin yoğunlukta olduğu Karatepe kasabası merkezine yönelik saldırıların durdurulduğunu açıkladı.

Kasaba çevresinde yol kenarlarına döşenmiş mayın ve bombaların etkisiz hale getirildiğini aktaran Mina, ‘Irak ordu güçleri, Diyala ve diğer bölgelerde IŞİD militanlarına geniş çaplı operasyonlar başlattı. Kaçmak isteyen militanlar bizim konuşlandığımız bölgelere doğru geliyor. Diyala'daki Karatepe ve Celavla kasabaları Peşmergenin son sınır bölgeleridir’ diye konuştu.

IŞİD, Karatepe kasabasına ağır silahlarla saldırı başlatmış ve kasabanın bir kilometre batısındaki Alisaray ve beş yüz metre kuzeyindeki Seyf Saad köylerini ele geçirmişti.

Karatepe’de peşmerge, Irak polisi ve gönüllü Şiilerden oluşan güvenlik güçleri ile IŞİD mensupları arasında yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle bölgede yaşayan 10 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?