banner39

Kardavi: Doğruları söylemeye devam edeceğim

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Kardavi, "Hoşlarına gitsin veya gitmesin hutbe vermeye, doğru olanı söylemeye devam edeceğim" dedi.

Ortadoğu 21.02.2014, 19:41 22.02.2014, 09:50
Kardavi: Doğruları söylemeye devam edeceğim

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Kardavi, "Hoşlarına gitsin veye gitmesin hutbe vermeye, doğru olanı söylemeye devam edeceğim" dedi.

Kardavi, Katar'ın başkenti Doha'daki Ömer bin Hattab Camisi'nde verdiği cuma hutbesinde, son üç haftadır hutbe veremediğini, ilkinde şahsi nedenler, diğer ikisinde ise soğuk algınlığı sebebiyle cemaat önüne çıkamadığını belirtti. Yaşlı bir adamın hastalanmasının son derece doğal olduğunu dile getiren ve hutbe veremediği süre içinde hakkında söylenenleri eleştiren Kardavi, cuma hutbesi vermesinin engellendiği yönündeki haberleri yalanladı.

Kardavi, "Düşünen bir aklım, konuşan bir dilim, hareket edebilen bir bedenim olduğu sürece, hoşlarına gitsin veye gitmesin hutbe vermeye, doğru olanı söylemeye devam edeceğim" ifadelerini kullandı.

İnsanların tümünü razı etmenin mümkün olmadığını ancak müminlerin doğruyu söylemekle yükümlü olduğunu belirten Kardavi, "Allah'a yemin olsun kimseye düşmanlık etmiyorum. Ne bir kişiye, ne bir devlete, ne de bir gruba karşı şahsi sebeplerden ötürü düşmanlık besliyorum. Beni tek ilgilendiren şey, İslam ve Müslümanlar" diye konuştu.

Kardavi'nin cuma hutbesi vermeyişi medya ve sosyal paylaşım sitelerinde, 24 Ocak tarihinde yaptığı ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yönetimini hedef alan sözlerinin uyandırdığı tepkiyle ilişkilendirilmişti. 

Kardavi, sözkonusu hutbesinde, "BAE'yi, Mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek döneminin son Başbakanı Ahmed Şefik'i topraklarında barındırmakla ve bütün İslami yönetimlerin karşısında olmakla" suçlamıştı.

Hutbenin ardından BAE Dışişleri Bakanlığı, Katar Büyükelçisi Faris en-Nuaymi'yi çağırarak protesto notası vermiş, ayrıca Katar'ı, ülkede ikamet eden Kardavi konusunda uyararak konuşmalarının durdurulmasını istemişti. Bunun üzerine Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed el-Atıyye, konuya ilişkin olarak "Şeyh Yusuf el-Kardavi'nin sözleri Katar'ın dış politikasını yansıtmamaktadır" açıklamasında bulunmuştu.

 

 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?