banner39

Kardavi, Tunus'a gönderileceği iddialarını yalanladı

Kardavi, Müslüman Alimler Birliği'nin merkezinin Tunus'a taşınacağı ve kendisinin de oraya gideceği yönündeki iddiaları yalanladı

Ortadoğu 20.04.2014, 17:22 20.04.2014, 17:22
Kardavi, Tunus'a gönderileceği iddialarını yalanladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Dr. Yusuf el-Kardavi, Katar'dan Tunus'a gönderileceği yönündeki iddiaları yalanladı.

Katar merkezli Eş-Şark gazetesine açıklamalarda bulunan Kardavi, Arap medyasında yer alan Dünya Müslüman Alimler Birliği merkezinin Katar'dan Tunus'a ya da başka bir ülkeye taşınacağı ve kendisinin de gönderileceği şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Rabbim başka bir şey istemezse, Katar topraklarında defnedilinceye kadar kalacağım" dedi.

Kardavi, Katar'ı vaazlar ve hutbeleriyle zor durumda bıraktığı şeklindeki söylentilere ilişkin, "Benim kişisel tutumumun, Katar ile bir ilgisi yok. Söylediğim hiçbir söz Katar'ın resmi tutumunu yansıtmıyor" diye konuştu.

"Bu iddialar, asılsız iftiralardan başka bir şey değil, İslam düşmanlarının hayal ve temennilerinden biri olan bu düşünce asla gerçekleşmeyecek" ifadelerini kullanan Kardavi, "Katar'da 53 yıldır hutbe okuyorum, fetva yayımlıyorum, vaazlar veriyorum, yazılar yazıp araştırmalar yapıyorum, İslam dünyasının tutumunu gördüğüm haliyle, özgür bir şekilde ifade ediyorum" şeklinde konuştu. 

"Katar benim ben de Katar'ın bir parçasıyım" diyen  Kardavi, şunları kaydetti:

"Bu zamana kadar hiç kimse bana 'şunu söyle bunu söyleme' şeklinde telkinde bulunmadı. Buraya geldiğimde 35 yaşındaydım, şu anda 88 yaşındayım. Rabbim başka bir şey istemezse, Katar topraklarında defnedilinceye kadar kalacağım."

Başta, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Umman olmak üzere tüm Körfez ülkelerinde sevildiğini dile getiren Kardavi,  "Körfez ülkeleri beni ben de onları severim. Bu ülkelerden tarafıma birçok önemli ödül de verildi" ifadesini kullandı.

Kardavi sözlerini, "Her zaman samimi bir nasihat olarak söylediklerimi yine söylüyorum. Müslüman bir alim olarak görevim, hakkı, doğruyu desteklemek, batılla mücadele etmek ve nerede olursa olsun mazlumun yanında yer almak" diyerek tamamladı.

Londra merkezli El-Arab gazetesinde yer alan haberde, Kardavi'nin, Katar'a "sıkıntı veren" kişilerden biri olduğu ve Körfez İş Birliği Konseyi'nin (KİK) Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da yaptığı toplantıda alınan karar uyarınca, başka bir ülkeye gönderileceği ileri sürülmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?