banner39

Kardavi ve İhvan Katar'dan Tunus'a geçiyor

Katar'ın diğer Körfez ülkeleri ile ters düşmesi üzerine Yusuf Kardavi ve İhvan yöneticileri buradan Tunus'a geçiyor

Ortadoğu 01.05.2014, 15:42 01.05.2014, 17:16
Kardavi ve İhvan Katar'dan Tunus'a geçiyor

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Körfez ülkeleri ile aralarındaki ilişkilerin bozulması üzerine Katar’dan ayrılmaya başlayan Müslüman Kardeşler üyeleri Tunus’a yerleşmeye başladı.

Yusuf el Kardavi’nin de Tunus’u tercih etmesinin üzerine İhvan’ın yeni ülkesinin Tunus olacağı istikrara kavuşması durumunda ise Tunus’tan Libya’ya intikal edecekleri konuşuluyor.

Mısır Dışişleri Bakanı eski Yardımcısı Hasan Heridi, Müslüman Kardeşler’in yeni hedefinin Tunus olduğunu, Tunus cumhurbaşkanı Merzuki’nin “30 Haziran Devrimi”ne düşmanca tavır takındığını söyledi. Heridi Tunus’ta yeni dönem başladıktan sonra liberal ve solcu partilerin İhvan’ın ülkede konuşlanmasından rahatsız olabileceğini iddia etti.

Bir Mısır gazetesine konuşan Heridi, Tunus halkının İhvan’ın ülkede yoğun bir şekilde bulunmasından rahatsız olacağını öngörüyor.

Darbe sürecinde Müslüman Kardeşler aleyhinde çok sert ve acımasız açıklamalar yapan ve katliamları teşvik eden Süveyş Üniversitesi öğretim görevlisi Cemal Zahran ise, Yusuf el Kardavi ve 28 İhvan üyesinin Katar’dan Tunus’a geçmesini Katar’ın siyasi bir manevrası olarak değerlendirdi.

Zahran, Katar’ın Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn gibi ülkelerin büyükelçiliklerini geri çekmesi üzerine tepkiyi azaltmak için İhvan’ı gönderdiğini iddia etti.

Mursii’nin görevden alınmasının ardından Türkiye’ye de gelen bazı İhvan liderleri, dil ve kültür farkı gibi sebeplerden dolayı bir Arap ülkesini Türkiye’ye tercih ediyor.

Yorumlar (1)
Idriz 9 yıl önce
Bu haberinizi kaynak gösteren Darbeciler dügün yapiyor!http://www.vetogate.com/988313Halbuki Kardawi kendi resmi sitesinde bu haberi birkac gün önce resmen yalanlamisti: "Katarda 50 senedir yasiyorum ve burada ölecegim demsiti." Iste Kaynak: http://www.qaradawi.net/new/takareer/7232-2014-04-20-08-53-12
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?