banner39

Kardavi'den İhvan açıklaması

Yusuf Kardavi, İhvan düşmanlarını, Lut Kavmi ve maymuna benzettiği iddialarını yalanladı

Ortadoğu 10.05.2012, 16:04 10.05.2012, 17:07
Kardavi'den İhvan açıklaması

Abdullah Aydoğan Kalabalık/ Dünya Bülteni - Mısır

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el Kardavi, Müslüman Kardeşler'in düşmanlarına hakaret ettiği şeklindeki iddiaları yalanladı . Söz konusu haberde, El Kardavi'nin, Ihvan düşmanlarını, Lut Kavmi ve maymuna benzettiği iddia edilmişti.

Katar'ın başkenti Doha'da yapılan bir açılışta konuşan Karadavi, sözlerinin 'Müslüman Kardeşler: Cihat, Terbiye ve Davette Yetmiş Yıl' adlı kitabından bir Alman haber ajansı tarafından alınıp çarpıtılarak haber yapıldığını söyledi.

Kardavi kitabında şunları yazdığını söyledi: 'Bazı insanlar Müslüman Kardeşler'in davetinde şahsi çıkarlara yer olmadığını, hırsızlık ve talanın yasak olduğunu gördüler. Bu sebepten Ihvan'a düşman oldular.

Bir diğer grup ise rejimler tarafından serbest bırakılmış olan içki, kumar ve zina gibi haram lezzetlerin Müslüman Kardeşler'in davetinde, yasak olduğunu öğrendiler. Lut Kavmini peygamberlerinin iman ve temize çağırdığı, gibi Ihvan da onları temizliğe çağırdı. Bu sebepten Müslüman Kardeşler'e düşman oldular.

Bir grup insan da var ki, Ihvan'ın hedeflerini, metotlarını ve hakikatini bilmediklerinden düşmanlık yapıyorlar'.

Yusuf Kardavi söz konusu kitabından alınan cümlelerin haberde çarpıtıldığını ifade ederek, Müslüman Kardeşler'in düşmanlarına 'Lut Kavminin yaptığını yapıyorlar' dediğinin ima edildiğini söyledi ve 'Ben maazallah onlar Lut Kavmi'nin yaptığını yapıyorlar demedim' şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?