banner39

Kardavi'den Kaddafi için 2. fetva

El Kardavi, kendi halkını katleden Kaddafi'nin öldürülmesiyle ilgili olarak daha önce verdiği ölüm fetvasını yineledi

Ortadoğu 26.02.2011, 09:24 26.02.2011, 09:31
Kardavi'den Kaddafi için 2. fetva

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Allame Şeyh Yusuf El-Kardavi, kendi halkını katletmek için talimatlar veren ve dışarıdan paralı asker getiren Libya lideri Muammer Kaddafi'nin öldürülmesiyle ilgili olarak daha önce verdiği ölüm fetvasını yineledi.

Kaddafi'yi ağır ifadelerle eleştiren el-Karadavi, onun bir tağut ve mücrim olduğunu, insanlığa karşı iyi niyet beslemediğini ve İslam'la da bir bağının olmadığını ifade etti.

El-Kardavi, Katar'ın başkenti Doha'da bulunan Ömer bn. El-Hattab Camiinde dün verdiği Cuma hutbesinde Kaddafi'nin kendi halkına karşı sürdürdüğü soykırım politikasını kınayarak, kendi halkına karşı bu kadar gaddar olan birine karşı bir şeyler yapabilecek durumda olan biri varsa bunu mutlaka yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Libya'daki devrimin Allah'ın izniyle başarıya ulaşacağını söyleyen el-Karadavi, Allah'tan Libya halkını korumasını isteyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Kaddafi aykırı ve hasta bir adamdır. Büyüklük kompleksiyle kendini filozof yapmak istiyor. Allah'a yemin ederim ki, Libya devrimi de zafere ulaşacak, devrimciler direnecek ve buradaki rejimin sonu aynen Tunus ve Mısır'daki rejimlerin sonu gibi olacak.”

 

Yorumlar (4)
Tahsin Yılmaz 11 yıl önce
Azimleri ile Yetenekleri arasındaki uçurumu dolduramamış adamlardan biri için "gayretli", diğeri için "hırslı" diyoruz dilimizde. Hırslı iki adam görüyoruz yukarıdaki haberde. Biri haberin kahramanı biri ise konusu. Hırsları ile yetenekleri arasındaki uçurumu kapatamamış adamlar "insan avcıları tarafından avlanırlar". Spotu değiştebilirsiniz: İki Avlanmış Kişi. Fetva bir kereliktir. Tekrarı niye?
Hüseyin ŞEN 11 yıl önce
Ben habere baktığımda halkını savaş uçakları ile katledebilecek kadar gözü dönmüş bir diktatör ve müslümanların dertleriyle dertlenen ve ilminin hakkını veren bir alim görüyorum.Bu alime avlanmış diyen arkadaşımız keşke "Fetva bir kereliktir." hükmünün kaynaklarını açıklasa. Değilse, bilmeden konuşmak erdemli insanların tutumu değildir.
erdem 11 yıl önce
bu hocanın milyonlarca müslümanın katili amerika başkanı için katli vaciptir fetvası varmıdır. zannetmiyorum çünkü yemez kaddafi şimdi güçsüzleşti ya hemen fetvayı verdi. 10 sene önce verseydin ya bu fetvayı yahut erkeksen obama için versene fetvanı.
Ahmed 11 yıl önce
Şeyx Karadavini Karadavi edən onun müslüman ümmetin dertleri ile maraklanmasıdır. Bəli, Şeyx Karadavi həm yazan, həm danışan, həm də müslümanların problemləri ilə meşğul olan alimdir. Müslüman dünyasına nimetdir Şeyx Karadavi...
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?