banner39

Kardavi'den Libyalılara darbeye karşı birlik çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusul El Kardavi, Libya'ya meşruiyete el koymak isteyenlere karşı birlik olmaları ve silahlı mücadeleden uzak durmaları çağrısında bulundu

Ortadoğu 23.05.2014, 16:06 23.05.2014, 16:06
Kardavi'den Libyalılara darbeye karşı birlik çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Libya halkına, "meşruiyete el koymak" isteyen taraflara karşı birlik ve beraberlik çağrısında bulundu. 

Birlik Başkanı Yusuf el-Kardavi imzasıyla yayımlanan açıklamada, Libya'da "terörle mücadele" adı altında yönetime el konulmak istendiği belirtilerek,  "Halkı şiddetten uzak durmaya, hangi gerekçeyle olursa olsun meşruiyet kapsamı dışında silah kullanmamaya çağırıyoruz. Arap ve İslam dünyası başta olmak üzere şiddet olayları hiç bir devlete yarar sağlamamıştır" ifadesi kullanıldı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nin Bingazi kentinde 16 Mayıs'ta başlayan ve daha sonra başkent Trablus’a sıçrayan şiddet olaylarını derin endişeyle takip ettiği kaydedilen açıklamada, "Libyalıları meşruiyet dışı yolları kullanarak ülkede fitne çıkaran, bölünmeyi körükleyenlerden uzak durmaya, dış müdahaleye karşı çıkmaya ve anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözmeye davet ediyoruz " denildi.

Libya'da emekli tuğgeneral Halife Hafter, geçen cuma günü Bingazi'deki devrimci birlikleri "tekfircilik ve aşırılıkla" suçlayarak, bu gruplara karşı "onur savaşı" başlattığını duyurmuştu. 

Libya Sağlık Bakanlığı, cuma gününden bu yana Hafter'e bağlı birliklerle orduya bağlı Ra'fallah es-Sehati Taburu arasında çıkan çatışmalarda 75 kişinin öldüğünü, 141 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Savunma Bakanı Yardımcısı Halid eş-Şerif de Hafter'den talimat aldığı belitilen El-Ka'ka' ve Es-Savaık adlı silahlı gruplara bağlı milislerin, pazar günü meclis binasına baskın girişiminde bulunduğunu ve bazı milletvekilleriyle görevlileri kaçırdığını belirtmişti.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?