Kardavi'den referandumu boykot çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Kardavi, referandumun darbe yönetimine meşruiyet tanıyacağını açıkladı.

Ortadoğu 08.01.2014, 22:45 08.01.2014, 23:23
Kardavi'den referandumu boykot çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Kardavi, Mısır'da 14-15 Ocak'ta yapılması planlanan anayasa referandumuna katılmanın, darbe yönetimine meşruiyet tanıma anlamına geleceği gerekçesiyle dinen uygun olmadığını savundu.

Katar'da ikamet eden Kardavii, "Darbecilerin anayasasını boykotun lüzumuna dair fetva" başlıklı açıklamasında, "Darbeci rejimi güçlendirmek, meşruiyet kazandırmak ya da gücünü sağlamlaştırmak anlamına gelen anayasa referandumuna katılmak ve herhangi bir şekilde katkıda bulunmak günahtır ve şer'an haramdır" ifadesine yer verdi.

Kardavi ayrıca, "anayasa taslağı olarak adlandırılan vesikanın", bu türden çalışmalara ehliyetli olmayan kimseler tarafından hazırlandığını ve bu nedenle hukuki ve dini açıdan hiçbir değerinin olmadığını savundu. Karadavi, anayasa taslağının sadece onu hazırlayanlar ve onları atayanları temsil ettiğini ifade etti.

Referandumun şeffaflığı ve inandırıcılığı konusunda da şüphelerinin olduğunu dile getiren Kardavi, "Mısır'da halk iradesinin kökünün kazındığı, önceki seçim ve halk oylamalarının hiçe sayıldığı, halkın vekillerinin ve bakanlarının hapislere atıldığı bir ortamda seçimlerin güvenilirliğinin garantisi nedir?" sorusunu yöneltti.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?