banner39

Karman: Mursi Arap dünyasının Mandela'sı

Nobel ödüllü Yemenli insan hakları aktivisti Karman, ordunun müdahalesiyle görevinden uzaklaştırılan Mursi'yi, Güney Afrika'nın tarihi lideri Mandela'ya benzetti.

Ortadoğu 11.08.2013, 19:09 11.08.2013, 19:09
Karman: Mursi Arap dünyasının Mandela'sı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nobel ödüllü Yemenli İnsan Hakları Aktivisti Tevekkül Karman, Mısır'ın ordu tarafından görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi Güney Afrika'nın eski lideri Nelson Mandela'ya benzetti.

Karman, Amerika'daki bir dergide yayımlanan "Mursi, Arap dünyasının Mandela'sı" adlı makalesinde, Mısır'a yaptığı ziyaret esnasında ülkeye girişinin reddedildiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Mısır'daki mevcut rejim ülke tarihindeki seçilmiş ilk liderini zorla görevden uzaklaştırmış, referandumda yüzde 60'la onay almış bir anayasayı askıya almış ve Müslüman Kardeşler'in Hürriyet ve Adalet Partisini siyasetten dışlamıştır. Bizim gibi Mısır'ın geleceğini düşünenler için seçenekler sınırlı, ya sivil değerler ve demokrasiden yana taraf oluruz ya da askeri yönetim, tiranlık ve zorlamadan yana taraf oluruz. Mursi bundan sonra sadece Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş lideri değil, aynı zamanda Arap dünyasının Mandela'sı oldu."

Nobel ödüllü Karman, bir süre önce darbe karşıtlarının gösteri yaptığı Rabiatul Adeviyye Meydanı'nı ziyaret için Mısır'a gitmiş, ancak  ülkeye girişine izin verilmeyerek,havaalanından geri gönderilmişti.

Öte yandan darbenin ardından Mısır'da temaslarda bulunan Afrika Birliği heyeti Başkanı ve eski Mali Cumhurbaşkanı Alpha Ömer Konare'nın Rabiatul Adeviyye Meydanı'nı ziyaretinde, Mısır'da yaşanan askeri darbenin "kabul edilemez" olduğunu belirterek, Mursi için de "Mısır'ın Nelson Mandela'sı gibi" nitelemesinde bulunmuştu.

Güney Afrika'daki ırkçı beyaz rejime karşı yürüttüğü mücadele nedeniyle ömrünün 27 yılını demir parmaklıkların ardında geçiren ve daha sonra ülkesine 5 yıl devlet başkanı olarak hizmet eden Nobel Barış ödüllü Nelson Mandela, dünya çapında insan hakları savunucusu lider olarak biliniyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?