banner15

Karman, yarım milyon dolarlık ödülü bağışladı

Yemen asıllı aktivist Tevekkül Karman 500 bin dolarlık Nobel para ödülünü Yemen'de 2011'de yaralananlara ve hayatını kaybedenlerin ailelerine bağışladı.

Karman, yarım milyon dolarlık ödülü bağışladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nobel ödüllü Yemenli İnsan Hakları Aktivisti Tevekkül Karman, 500 bin dolarlık para ödülünü 11 Şubat 2011 devriminde yaralananlara ve hayatını kaybedenlerin ailelerine bağışladı.

Tevekkül Karman'ın başkanlık ettiği Barışçıl Devrim Gençleri Konseyi'nin başkent Sana'da düzenlediği törende, Karman 500 bin dolarlık para ödülünü 11 Şubat 2011 devriminde hayatını kaybeden ve yaralananların aileleri için kurulan fona hibe etti. Törene Birleşmiş Milletler Yemen Temsilcisi Cemal bin Ömer ile Yemenli yetkililer ve aktivistler katıldı. Yemenliler tarafından "devrimin anası" adı verilen Karman, 2011 yılında Ellen Johnson Sirleaf ve Leymah Gbowee ile Nobel Barış Ödülü'nün sahibi olmuştu. ''Zincirsiz Kadın Gazeteciler'' adlı sivil toplum örgütünün başkanlığını yürüten Karman, Yemen'de kadın hakları ve medyanın özgürleştirilmesine yönelik mücadeleleri ile tanınıyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2013, 17:29
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48