banner39

Kaşıkçı davasında ilk etap: 5 suçlunun idamı istendi

Suudi Arabistan'da görülmeye başlayan Cemal Kaşıkçı davasında savcı 5 kişinin idamını istedi

Ortadoğu 03.01.2019, 12:56 03.01.2019, 14:11
Kaşıkçı davasında ilk etap: 5 suçlunun idamı istendi

Suudi Arabistan'da Cemal Kaşıkçı davasının ilki görülmeye başlandı.

11 suçlunun bulunduğu davada savcı şüphelilerden 5'i için idam cezası istedi.

Haber Suudi Arabistan resmi haber ajansından duyuruldu

Suudi Arabistan vatandaşı washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı 2 Ekim'de suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmüştü.

Başsavcılık, Türkiye'ye Kaşıkçı cinayetindeki kesin delilleri paylaşması için 2 adli nota gönderildiğini ancak Türk tarafının bu notalara herhangi bir cevap vermediğini kaydetti.

Suudi Arabistan'da, İstanbul Başkonsolosluğunda cinayete kurban giden gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti davasında beşi idam talebiyle yargılanan 11 sanığın yargılanmasına başlandı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan Suudi Arabistan başsavcılığı açıklamasına göre, Kaşıkçı cinayeti davasında yargılanan 11 sanık, bugün Riyad'da avukatlarıyla birlikte ilk kez hakim karşısına çıktı.

Açıklamada, sanıkların, iddianameyi dinlemelerinin ardından, mahkeme heyetinden iddianameyi istediği ve savunma yapabilmek için süre talep ettiği belirtildi.  

Açıklamada, mahkemenin gerekli soruşturmayı sürdürmesi için duruşmayı ileri bir tarihe ertelediği aktarıldı.  

Başsavcılığın açıklamasında, beş sanık için istenen idam talebi de dahil mahkemeden, 11 sanık hakkında "Şeriat yasalarının gereğinin uygulanmasını talep ettiği" bilgisi yer aldı.

Açıklamada ayrıca, başsavcılığın Türkiye'deki başsavcılığa "davaya ilişkin Türkiye'nin elindeki tüm delillerin kendilerine ulaştırılması için daha önceden iki ayrı talebi yazılı olarak gönderdiği" kaydedildi.

Suudi Arabistan Başsavcılığı, Kaşıkçı cinayetine ilişkin 15 Kasım'da yaptığı açıklamada, 21 şüpheliden 11'ine suç isnat etmiş ve beşi hakkında idam cezası talebiyle mahkemeye sevketmişti.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?