Kasım ayı İran için zor geçecek

ABD yaptırımları ile zor günlere hazırlanan İran, ülkesine yatırım yapan Avrupa şirketlerini birer birer kaybederken petrol ihracatının yarı yarıya azalması önümüzdeki aylarda ülkenin daha zorlu bir sürece gireceğinin habercisi

Kasım ayı İran için zor geçecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kasım ayında ABD tarafından ağır yaptırımlarla karşılaşacak İran'ın petrol ihracatı Nisan ayından bu yana yüzde 41 azaldı. Yaptırımlara itiraz eden Avrupa merkezli şirketler, teker teker İran'la sözleşmelerini feshederek ülkeden kaçıyor.

TÜPRAŞ, Nisan'dan bu yana petrol ithalatını yüzde 45 azaltmış durumda. 

Yeni Delhi 'petrol alımlarını' sıfırlamayacaklarını söyleyerek, ABD'den feragat istiyor. İran'dan azaltma karşılığında, ABD'den daha petrol satmayı taahhüt etmesini bekliyor.

Güney Kore petrol ithalatının yüzde 50'sini İran'dan karşılıyordu. Haziran'dan bu yana alımları durdurdu. 

Japonya, ABD'nin yaptırımlarına karşı çıkmadı. Kasım'a kadar sıfırlaması bekleniyor.

Çin, İran'dan petrol ithalatını arttırmayacağını ama bunun karşılığında ithalatı durdurmayacağını açıkça dile getiriyor. Buna ek olarak, Pekin yönetimi geçen ay ithalatını yüzde 14 arttırdı.Hindistan, petrol ithalatını arttırdı. Mangalore rafinerisinde stok yapıyorlar.

İran siyasi müttefiklerinden destek bulamadı ama ABD Başkanı Donald Trump'ın 'İran'ı hapsetme' planı sıkıntısız işliyor. Kasım ayına kadar İran'ın petrol ithalatının dibe vuracağı açık. 1.5 milyon varil azalan ithalat Tahran'ı zora sokacak.

banner53
YORUM EKLE

banner39