banner15

Kasım Süleymani Felluce operasyonunda görüldü

İran Devrim Muhafızları komutanlarından Süleymanİ'nin Felluce'deki operasyon sırasında çekilmiş fotoğrafları bölgede tartışmaya neden oldu

Kasım Süleymani Felluce operasyonunda görüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta Enbar'a bağlı Felluce'yi IŞİD’den geri alma operasyonu sırasında İran Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'nin Şii milis güçlerden oluşan Haşdi Şabi liderleriyle operasyon merkezinde görünmesi tartışmaya neden oldu.

Hareket en-Nuceba tarafından Haşdi Şabi'ye bağlı Felluce operasyonlar merkezinde Süleymani'nin Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Muhendis, Bedir Güçleri lideri Hadi el-Amiri, Nuceba Hareketi lideri Ekrem el-Kaabi ve diğer Şii milis liderlerin yer aldığı fotoğraf yayınlanmıştı. Irak'taki bu görüntü sosyal medyada bazı kişiler tarafından desteklenirken, Sünni gruplar bu duruma tepki gösterdi.

Bağdat'taki Nahrayn Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Fikren el-Ani, "Bazı silahlı güçler (Şii milis) Felluce'yi terör yuvası olarak göstermeye çalışıyor. Bu gruplar bir de ortamı geren açıklamalar yapıyor. IŞİD'in uzun süre kontrolünde bulunan bu bölgeyi kurtarma operasyonu sırasında böyle açıklamaların yapılması Sünnilerin endişesini artırdı. Yabancı kişilerin (Süleymani) başka ülkeden (İran) gelip küçük bir bölge olan Felluce'yi kurtarma operasyonuna katılması yanlıştır ve endişe vericidir. Irak'ta bu operasyonu yürütebilen liyakatli askeri liderler mevcut. Hükümetin bunu kabul etmemesi gerekirdi." diye konuştu.

Ani, Süleymani'nin Felluce operasyonları sırasında görünmesinin Sünnilerde paniğe yol açtığını ve kurtarma operasyonunun intikam operasyonuna dönüşmesi riski ve Irak'ta ulusal birliği tehlikeye atma endişesi yarattığını dile getirdi.  

Felluce'yi IŞİD’den geri alma operasyonunun başladığı günden bu yana hükümet ve Haşdi Şabi güçlerinin Felluce'de düzenlediği saldırılarda 19 sivil ölmüş, onlarcası da yaralanmıştı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Sözcü Ferhan Hak, daha önce yaptığı açıklamada, Felluce'deki siviller için endişeli olduklarını belirtmişti. 

ABD askeri verilerine göre, Felluce'de 60 bin ila 90 bin sivilin yaşadığı tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 14:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48