banner39

Katar, 7 İhvan liderini sınırdışı etti

Katar'ın yedi İhvan yöneticisinden ülkeyi terk etmesini istediği, bu kişilerin de ülkeyi zor durumda bırakmamak için talebi kabul ettiği bildirildi

Ortadoğu 13.09.2014, 09:03 13.09.2014, 09:03
Katar, 7 İhvan liderini sınırdışı etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Katar'ın, Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinden 7 kişinin bir hafta içinde Katar'dan ayrılmalarını istediği bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Katar'ın ülkeyi terk etmelerini istediği kişiler şunlar:

İhvan Genel Sekreteri Mahmud Hüseyin, İhvan'ın siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Yönetim Kurulu Üyesi Amr Derrac ve Hamza Zoba, HAP Yüksek Konsey Üyesi Eşref Bedreddin, İhvan liderlerinden ve eski Vakıflar Bakanlığı Vekili Cemal Abdussettar, İhvan üyesi vaizler İsam Telime ve Vecdi Guneym.

Öte yandan HAP Yönetim Kurulu Üyesi Derrac, yaptığı yazılı açıklamada, Katar'ın, Mısır halkına askeri darbeye karşı mücadelede verdiği desteğinden övgüyle söz ederek, bölgenin karşılaştığı durumu çok iyi anladıklarını belirtti.

Derrac, "Ülkeyi terk etmeleri istenen bazı HAP ve İhvan liderleri, bize karşı en iyi şekilde muamelede bulunan Katar'ı zor durumda bırakmamak için bu isteği kabul etti" ifadesini kullandı.

Mısır halkının devriminin başarıya ulaşması için tüm imkanlarını seferber edeceklerini belirten Derrac, "İnanıyoruz ki Allah'ın yardımı yakındır. Allah'a olan imanımız ve Mısır halkına güvenimiz hiç sarsılmaz" ifadesine yer verdi.

Vaiz Vecdi Guneym de sosyal paylaşım sitesi You Tube'den yaptığı açıklamada, Katar'dan ayrılacağını duyurdu.

Guneym, "Katar'ı zor durumda bırakmamak için davet çalışmasını Katar'ın dışında devam ettirme kararı aldığını" kaydetti.

Katar'a halk ve devlet olarak teşekkür eden Guneym, hangi ülkeye gideceğini belirtmeden, "Allah'a ait olan yeryüzü geniştir" ifadesini kullandı.

Katar'ın, İhvan liderlerinden neden ülkeyi terk etmelerini istediği konusunda herhangi bir bilgi verilmedi.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?