Katar, ABD'nin Kudüs girişimini reddetti

Katar'ın, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınması yönündeki girişimleri reddettiği belirtldi

Katar, ABD'nin Kudüs girişimini reddetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Katar yönetiminin, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınması yönündeki girişimleri reddettiği bildirildi.

Katar resmi ajansı QNA'nın Dışişleri Bakanlığından bir yetkiliye dayandırdığı haberde, Katar'ın, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak tanınması için atılacak hiçbir adımı kabul etmeyeceği belirtildi.

Bu yöndeki girişimlerin iki devletli çözüm için harcanan uluslararası çabalara zarar vereceği kaydedildi.

Katar'ın, 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması başta olmak üzere Filistin halkının haklarını ve davasını desteklediği de ifade edildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Ürdün Kralı Abdullah ile telefon görüşmesi yaparak, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planını dile getirdiği duyurulmuştu.

KONGRENİN 1995'TE KABUL ETTİĞİ YASA

ABD Kongresi, 1995 yılında Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan bir yasayı kabul etmiş ancak o tarihten bu yana görev yapan başkanların tamamı ülke çıkarlarını gerekçe göstererek büyükelçiliği Tel Aviv'de tutmuş, kentin statüsüyle ilgili yürütülen müzakerelere destek vermişti. ABD Başkanları 1995'ten bu yana, söz konusu yasadaki ilgili maddeyi kullanarak her 6 ayda bir elçilikle ilgili kararı öteliyordu.

Başkanlık kampanyası sırasında ABD elçiliğini Kudüs'e taşıma sözü veren Trump da selefi Barack Obama'dan görevi devraldıktan kısa süre sonra yasanın ilgili maddelerini askıya alma yetkisini kullanmıştı. Trump daha sonra haziran ayında ikinci kez elçiliğin taşınmasıyla ilgili yasanın yürürlüğe girmesini ertelemişti.

Amerikan medyasının yönetim yetkililerine dayandırdığı haberlerde, ABD Başkanı Trump'ın, 6 aylık askıya alma süresi gelecek hafta sona erecek olan "Amerikan Büyükelçiliği'nin Kudüs'e Taşınmasına İlişkin Yasa"yı daha fazla bekletmeyip Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı ve ِABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasına karar vereceği iddia edilmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2017, 08:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35