banner39

Katar, Afganistan'a ilk Büyükelçiyi atadı

Taliban ile ABD ve Afgan hükümeti arasında barış müzakerelerin ev sahipliğini yapan Katar, Kabil'in elçisi olarak Saeed Mübarek el-Hayyar el-Haci'nin atanmasına karar verdi. 

Ortadoğu 02.05.2019, 15:53 02.05.2019, 16:05
Katar, Afganistan'a ilk Büyükelçiyi atadı

18 yıllık Afgan savaşını sona erdirmeyi amaçlayan barış görüşmelerine ev sahipliği yapan Katar, ilk kez Afganistan'a büyükelçi atadı. Katar hükümdarı Şeyh Tamim bin Hamad el-Thani, 29 Nisan'da, Kabil'in elçisi olarak Saeed Mübarek el-Hayyar el-Haci'nin atanmasına karar verdi. 

Katar'ın başkenti Doha, Taliban'ın yarı resmi siyasi ofisine ev sahipliği yapıyor ve ABD ile Taliban grubu arasında devam eden müzakerelerin yeri oldu. 

Afganistan’ın Katar’da elçiliği var, ancak Körfez ülkesi Afganistan’ın başkentinde diplomatik bir varlığa sahip değildi. 

6. Müzakereler dün başladı

ABD ve Taliban müzakerecileri, 1 Mayıs'ta Katar'ın başkentinde altıncı doğrudan müzakerelere başladılar. 

ABD özel elçisi Zalmay Halilzad, ABD kuvvetlerinin Afganistan'dan ayrılmasını şart koşan Taliban için barış anlaşmasındaki boşlukları daralttığını iddia ededursun; Taliban, Batı'nın kuklası dediği hükümetle Kabil’de görüşmeleri reddediyor.  ABD'yi Afgan asıllı Büyükelçi Zalmay Halilzad'ın temsil ettiği müzakerelerde Washington, ateşkes ilan edilmesine öncelik verirken Taliban tarafı ise ABD'nin bu ülkedeki askerlerini çekmesini istiyor. ABD'nin halihazırda Afganistan'da 14 bin askeri bulunuyor

Hükümet yetkilileri de dahil olmak üzere bir Afgan heyeti, 26 Nisan’da Doha’da Taliban yetkilileriyle buluşacaktı. Ancak görüşmeler metin üzerindeki anlaşmazlıkların ardından iptal edildi. 

Öte yandan aralarında kabile liderlerinden kanaat önderlerine Afgan Halk Meclisi (Loya Cirga) üyesi 3 bin 200 kişi, Taliban ile olası barışı görüşmek için Kabil'de bir araya geldi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin talimatıyla toplanan ve Taliban'la barış görüşmeleri için bir taslak ve çerçeve hazırlanması öngörülen dört günlük zirve perşembe günü sona erecek.

Afgan hükümeti, Halk Meclisi toplantısı nedeniyle tüm resmi kurumları 1 hafta süreyle tatil etti.

Katar'daki Taliban siyasi ofisi, grupla Kabil ve Washington arasındaki barış görüşmelerini kolaylaştırmak için 2013 yılında açıldı. Ancak eski Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai, binada Taliban bayrağının ve rütbe işaretlerinin varlığına şiddetle karşı çıktıktan sonra görüşmeler raydan çıktı. Kabil ofisi tanımayı reddetti.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?