Katar basınından ABD'ye Suriye eleştirisi

Katar'da yayımlanan gazeteler ABD'yi Suriye tavrından dolayı eleştirirken bir gazete bugün Obama'nın çekimserliğini hayal kırıklığı olarak değerlendirdi

Katar basınından ABD'ye Suriye eleştirisi

Katar basınında son günlerde ABD yönetiminin Suriye politikasına yönelik eleştirel yazılar dikkati çekiyor.

Katar yönetimine yakın olarak bilinen ve ülkenin en prestijli gazetelerinden kabul edilen The Peninsula, Obama'nın Suriye tavrını sert ifadelerle eleştirdi.

Gazetede bugün yayınlanan baş makalede, ABD ve Obama yönetiminin Suriye konusunda çekimser davranması ''büyük bir hayal kırıklığı'' olarak nitelendirildi.

''Obama yönetimi şayet Suriye'de somut bir şey yaptıysa bu, oyalama konusunda olmuştur'' diye başlayan makalede, Obama'nın, Esad'ın kimyasal kullanmasından sonra yaptığı açıklama ile bugün gelinen nokta arasındaki farka dikkat çekildi. Askeri operasyondan bahsedilirken yeniden diplomatik çözüme gelinmesini eleştiren gazetede, ''Kesin olarak söyleyebileceğimiz tek şey Obama'nın kararsız, istikrarsız ve korkak bir başkan olduğu'' ifadesine yer verildi.

Baş makalede Obama'nın, 'Arapları ve Suriye halkını ciddi bir hayal kırıklığına uğrattığı' belirtilirken, Suriye rejiminin yalnızca kimyasal konusunda değil diğer birçok konuda kırmızı çizgiyi  aştığı, Esad'ın cezalandırılacağına dair ciddi bir beklenti oluştuğu ancak bu beklentinin karşılanmadığı dile getirildi.

Rusya'nın kimyasal silahların denetim atlına alınması önerisinin 'zaman kazanma amaçlı bir manevra olduğu' belirtilirken, Esad rejimine zaman kazandırmaktan başka işe yaramayacağının vurgulandığı baş makalede, ''Obama yeniden diplomatik çözüme döndü. Diplomatik çözümü denemekte bir sakınca yok, ancak Suriye'de gelinen noktada artık bunu işe yaraması imkansız.'' denildi.

Katar basınında bugüne dek yayımlanan en açık ve sert ifadeleri barındıran makalede şu ifadelere yer verildi:

''Arap ülkeleri olarak ciddi bir hayal kırıklığı yaşıyoruz. Körfez ülkelerinden Bahreyn, Rusya'nın önerisinin Suriye'de akan kanı durdurmayacağını söyledi. Keza Suriye muhalefeti de planın başarısızlığa uğrayacağı ve daha fazla insanın ölümüne yol açacağı konusunda uyardı. Şurası kesin ki Esad, gelişmelerden sonra daha da cesaretlenecek, kendi halkına karşı tekrar büyük çapta kimyasal kullanmasa bile binlerce insanı katletmeye devam edecek ve tek bir muhalif dahi kalmayana dek durmayacak. Batı da onun arkasında keman çalmaya devam edecek.''

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2013, 16:36
banner53
YORUM EKLE

banner39