Katar Emiri, Putin ile görüştü

Katar Emiri El Tani, Moskova'da Putin ile bir araya geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin, Katar'ı, Ortadoğu ve Körfez'in önemli bir ülkesi olarak gördüklerini söyledi

Katar Emiri, Putin ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Katar Emiri bölgesel sorunlarla ilgili görüşmek üzere Moskova'ya giderek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Katar'ı Ortadoğu ve Körfez bölgesinin önemli bir ülkesi olarak gördüklerini belirterek Rusya ve Katar arasındaki işbirliğinin geleceğinden umutlu olduğunu dile getirdi.

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad El Tani, Rusya'nın dünya istikrarı açısından temel rol oynadığını ifade ederek "Rusya ile ilişkilerimizi geliştirmek ve bölgedeki bazı ülkelerin istikrarını da kapsayan önemli sorunlara çözüm aramak istiyoruz" dedi.

Rusya ve Katar'ın enerji ve doğalgaz alanında ortak çıkarları olduğunu vurgulayan El Tani, görüşmede bu konuların değerlendirileceğini söyledi.

El Tani, yatırımların iki ülke ilişkilerinde önemli bir yer tuttuğunu, son yıllarda bu alanda önemli adımlar atıldığını kaydetti.

Katar Emiri, Putin ile Kremlin Sarayı'ndaki görüşmesinden önce Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma Başkanı Sergey Narışkin ve Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko ile ayrı ayrı bir araya geldi.

Aralık ayında da Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed El Atiyye, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Moskova’da görüşmüştü. İki ülke Esed'in meşruiyeti konusunda anlaşamadıklarını vurgulamıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 18:03
banner53
YORUM EKLE

banner39