banner39

Katar, Haşimi'yi vermiyor

Katar "El Haşimi devlet başkanı yardımcısı sıfatıyla geldi. Görevinden alınmadı ve cezaya çarptırılmadı" dedi.

Ortadoğu 03.04.2012, 16:14 03.04.2012, 16:14
Katar, Haşimi'yi vermiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Katar, ülkesinde hakkında dava açılan ve Katar topraklarında bulunan Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi’yi Irak makamlarına iadeyi reddettiğini bildirdi.

Katar’ın Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Halid el Attiye, Irak’ın el Haşimi’nin iade talebiyle ilgili düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, diplomatik normların ve el Haşimi’nin görevinin, Katar’ın Irak Devlet Başkanı Yardımcısını iade etmesine engel olduğunu söyleyerek, "El Haşimi devlet başkanı yardımcısı sıfatıyla geldi. Görevinden alınmadı ve cezaya çarptırılmadı" dedi.

Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani dün yaptığı açıklamada, Katar’ın, Irak adaleti tarafından bir grup katili yönettiği kuşkusuyla aranan el Haşimi’ye evsahipliği yapmasının "kabul edilemez" olduğunu söyledi.

MALİKİ'YE AĞIR ELEŞTİRİLER

Bu arada, Katar ve Suudi basını, Irak Başbakanı Nuri el Maliki’ye yönelik düzenli saldırılara başladı.

Suudi ve Katar gazeteleri, özellikle Suriye rejimine destek verdiği gerekçesiyle Bağdat hükümetini boykot çağrısında bulunarak, "Şam tiranına destek veren herkese, ilk başta el Maliki hükümetine yaptırım uygulanmalı" ifadesini kullandılar.

"Körfez ülkeleri, yeni bir Saddam ya da yeni bir Beşşar Esed ortaya çıkmasına engel olmak için Maliki ve hükümetini boykot etmeye başlamalı" diye yazan gazeteler, "El Maliki Irak’ın yöneticisi mi yoksa, İran’ın sesi mi" diye sordu.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?