Katar'ın havasını İngiliz uçakları koruyacak

Katar Savunma Bakanı Atiyye, İngiltere Genelkurmay Başkanı Carter ile iki ülke silahlı kuvvetleri arasındaki ikili ilişkileri görüştü. 2017'de imzalanan anlaşmaya göre Katar, İngiltere'den 24 Typhoon ve 9 Hawk tipi savaş uçağı alacak. 

Katar'ın havasını İngiliz uçakları koruyacak

Katar Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Katar Savunma Bakanı Halid Bin Muhammed el-Atiyye ile İngiltere Genelkurmay Başkanı Sir Nick Carter başkent Doha'da bir araya geldi. 

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, geçen yıl Londra'da yaptığı açıklamada, iki ülke hava kuvvetleri arasında ortak savunma ve ülkesinin hava kuvvetlerinin güçlendirilmesi hedefiyle ortak operasyon filosu kurulmaya başlandığını duyurmuştu. 

Katar geçen yıl İngiltere'de Typhoon ve Hawk tipi savaş uçakları için üretim hattı kurdu. Buna bağlı olarak iki ülke arasında 2017'de imzalanan anlaşmaya göre Katar, İngiltere'den 24 Typhoon ve 9 Hawk tipi savaş uçağı alacak. 

Katar ve AB üyesi 28 ülke, 5 yıl içerisinde kademeli olarak hava sahalarını birbirlerinin havayolu şirketlerinin erişimine açacak.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 08:28
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Conco
Conco - 2 yıl Önce

Velhasıl kelam bunlar akillanmaz.amerika açıktan İngiltere de el altından katar a ablukayı destekledi.ama hala bu objelerden medet umuyor katar li arkadaslar

banner39