banner39

banner35

Katar-Mısır ilişkilerine 'üçüncü taraf' engeli

Katar Savunma Bakanı Atiyye, "Üçüncü taraflar Mısır'la ilişkilerimizin iyileşmesine engel oluyor. Mısır'da uzlaşıyı İhvan değil askerler reddetti. Bizim teröre destek verdiğimize dair ithamlar tamamen asılsızdır. Katar Suriye'de aşırı hiçbir grubu desteklememiştir" açıklaması yaptı

Ortadoğu 20.11.2017, 13:21 20.11.2017, 13:21
Katar-Mısır ilişkilerine 'üçüncü taraf' engeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Katar Savunma Bakanı Halid el-Atiyye, Mısır ile ilişkilerin düzelmesini istemeyen taraflar olduğunu belirtti.

Katar devlet televizyonundaki bir programa katılan Atiyye, Mısır ile ilişkiler ve Körfez krizi başta olmak üzere birtakım açıklamalarda bulundu.

"Üçüncü taraflar Mısır'la ilişkilerimizin iyileşmesine engel oluyor" ifadesini kullanan Katarlı Bakan, "Mısır'la yakınlaşma amaçlı ne zaman bir köprü kurmaya kalksak, özel ajandalarından dolayı başkaları bu kurulan köprüleri yıkmak için müdahil olmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

" MISIR'DA UZLAŞIYI İHVAN DEĞİL ASKERLER REDDETTİ"

Atiyye, Mısır'da 3 Temmuz 2013'te gerçekleşen askeri darbeye de değinerek, o dönemki uzlaşı çabalarından bahsetti.

Katar Savunma Bakanı Atiyye sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mısır'da uzlaşıyı Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) değil askerler reddetti. ABD eski Dışişleri Bakanı John Kerry, Katar'dan Muhammed Mursi, Müslüman Kardeşler İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır ve Darbe Karşıtı ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal Koalisyonu liderleriyle iletişime geçilmesini istedi. Ben, Mısır Savaş Sanayi Devlet Bakanı ve Silahlı Kuvvetler Konseyi eski üyesi General Muhammed el-Assar'la görüştüm. Bizleri beklediklerini belirtti. Ardından Şatır'la görüştük."

"Askerler, görüşmenin Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns ve ben olmak üzere üçlü olmasını istediler." diyen Atiyye, "Şatır, Zayid'e ihanetten bahsetti. Yapılan anlaşmalara uyulmadığı ve sırtlarından nasıl hançerlendiğini söyledi. Şatır, onlara İhvan'ın kan dökülmesine engel olmak için görüşme masasına oturmaya hazır olduğunu vurguladı. Sonra Mursi ile görüşmeye gittik, ardından diğer tüm toplantıların gerekçe belirtilmeden iptal edildiğini öğrendik." ifadelerini kullandı.

"KATAR SURİYE'DE AŞIRI HİÇBİR GRUBU DESTEKLEMEDİ"

Suriye meselesi hakkında da konuşan Katar Savunma Bakanı, "teröre destek verildiği" yönündeki iddiaları kesin bir dille reddederek, şunları söyledi:

"Bizim teröre destek verdiğimize dair ithamlar tamamen asılsızdır. Katar Suriye'de aşırı hiçbir grubu desteklememiştir. Doha yönetimi, rejimin vahşiliğinden dolayı Suriye halkının iradesinin korunmasının yanında yer almıştır. Bunu da aralarında Suudi Arabistan'ın da bulunduğu koalisyon güçlerine destek şeklinde yapmıştır. Doha ile Riyad Suriye'de yan yana birlikte çalışıyordu."

Körfez krizine ilişkin Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin diyalog yanlısı tutumunu hatırlatan Atiyye, "Akıl ve hikmetin sesine kulak verenlerin olduğunu ümit ediyorum. Katar, diyaloga her zaman açıktır." diye konuştu.

Atiyye, Katar'ın terörle mücadeledeki kararlı tutumuna dair de "Katar'ın bir düşmanı var, o da terör" diyerek, ülkedeki savunma sisteminin tam donanımlı olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?