Katar OPEC'ten çekiliyor

Katar 2019 yılında OPEC içerisinde yer almayacağını açıkladı.

Katar OPEC'ten çekiliyor

Katar Enerji Bakanı Saad el Kaabi, Katar'ın Ocak 2019 yılında Petrol İhrac Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) içinde yer alamayacağını duyurdu.

Katar Enerji Bakanı el Kaabi artık Katar'ın diğer ülkeler gibi, petrol alım satımı yapacağını ilan etti.

TEKNİK VE STRATEJİK BİR DEĞİŞİKLİK

Karar, Katar'ın küresel konumunu geliştirebileceği ve uzun vadeli stratejisini planlayabileceği planlarını gözden geçirmesinin ardından geldi. Katar'ın OPEC'ten ayrılmasının "teknik ve stratejik" bir karar olduğu kaydedildi.

OPEC ve OPEC üyesi olmayan üyeler petrol sevkiyatı konusunda anlaşmaya varmak amacıyla Perşembe günü Avusturya'nın Viyana kentinde bir araya gelecekler. 

Perşembe günü gerçekleştirilecek toplantının Katar'ın son toplantısı olacak.

Katar 1961 yılından bu yana OPEC üyesiydi.

OPEC NEDİR?

Organization of Petroleum Exporting Countries)Açılımı Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü olan OPEC 1960 tarihinde Irak'ın başkenti olan Bağdat şehrinde toplanan 12 ülkenin birleşerek meydana getirdiği ve dünya üzerindeki petrol rezervlerinin üçte ikisini elinde bulunduran dünyaya petrol ihraç eden bir konfederasyondur. Örgüt kurulduktan sonra merkezi Cenova olmuştur. Ancak kurulduktan 5 yıl sonra örgüt merkezini Avusturya'nın başkenti olan Viyana'ya taşımıştır.

KURUCU ÜYELERİ KİMLERDEN OLUŞUYOR?

OPEC'in kurucu üyeleri, Suudi Arabistan, İran, Kuveyt, Irak ve Venezuela... Kuruluşa, 1961'de Katar, 1962'de Libya ve Endonezya, 1963'de 1963, 1967'de Birleşik Arap Emirlikleri, 1969'da Cezayir, 1971'de Nijerya, 1975'te Gabon 2007'da ise Angola katıldı.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2018, 11:05
YORUM EKLE

banner39