banner15

Katar petrol üreticilerini toplantıya çağırdı

Katar, 17 Nisan'da Doha'da yapılacak toplantı için tüm OPEC üyelerini ve büyük üreticileri toplantıya çağırdı

Katar petrol üreticilerini toplantıya çağırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Katar petrol üretimini dondurulması önerisinin görüşülmesi için 17 Nisan'da Doha'da düzenlenecek toplantıya büyük petrol üreticilerini davet etti.

Katar Enerji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, petrol üretiminin Ocak ayı seviyesinde dondurulması önerisinin görüşülmesi için 17 Nisan'da Doha'da yapılacak toplantı için tüm OPEC üyelerine ve büyük petrol üreticisi ülkelere davet mektubu gönderildi.

Bakanlık gönderdiği davet mektubunda, "Piyasayı yeniden dengeye getirmek ve global ekonomide toparlanmayı sağlamak acil bir mesele haline geldi" ifadelerine yer verildi.

Geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada toplantıya katılmaları beklenen 15 ülkenin global petrol üretiminin yüzde 73'ünü gerçekleştirdikleri ifade edilmişti.

İRAN DA DAVET EDİLDİ

Katar Enerji Bakanlığı, gelecek ay dünya petrol üreten ülkelerle yapılacak görüşmeye İran'ı da davet etmişti. 17 Nisan'da Doha'da yapılacak görüşmeye 17 petrol üreticisi ülke katılacak. Daha önce İran Petrol Bakanı, günlük petrol üretimi 4 milyon varile ulaştığı zaman üretimin dondurulması konusunda diğer ülkelerle işbirliği yapabileceklerini açıklamıştı.

MOODY'S'TEN KÖRFEZE UYARI

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody's, düşük petrol fiyatlarının, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinde büyümeyi yavaşlatacağı ve bütçe açığını artıracağı uyarısında bulunmuştu.

Moody's'in hazırladığı "KİK: Düşük Petrol Fiyatlarının Mali Ölçekleri Zayıflatması" adlı raporda, KİK ülkelerinin, düşük fiyatlara karşı harcamalarında kısıtlamaya gitmeye başladığı ve yeni gelir kaynakları elde etmek için yeni ekonomik önlemler uygulamaya hazırlandığı belirtilmişti.

RUS EKONOMİSİ KÖTÜLEŞİYOR

Rusya Federal Gümrük Servisi’nin (FTS) verilerine göre, Ocak ayında petrol ihracatından elde edilen gelirler yüzde 43,7 azalarak 4,42 milyar seviyesine kadar geriledi. Rusya, petrol ihracatını ise yüzde 2,26 azaltarak 19,197 milyon tona kadar düşürdü.

Petroldeki yükseliş trendini kalıcı kılmak adına arayışlarını sürdüren Rusya, İran'ın üretimi dondurma kararını "Ancak ayda dört milyon varil üretirsem" şartına bağlaması üzerine farklı çıkış yolları arıyor. Bağımsız Ekonomistlere göre petrol fiyatları yüklselse de ruble buna eskisi kadar güçlü bir olumlu tepki veremeyecek. Zira içerideki üretim rakamları, yaptırımlarla sıkışan pazar, artan işsizlik ve büyüyen enflasyon bunu önlüyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 11:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48