Katar ve Rusya Suriye'de çok cimri

Araştırmaya göre Katar ve Rusya milli gelirine ve refah düzeyine göre ölçülen "adil yardım payının" yalnızca yüzde 3'ünü Suriye'ye veriyor

Katar ve Rusya Suriye'de çok cimri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, Fransa, Rusya ve Katar gibi ülkelerin Suriye'ye yeterli insani yardımda bulunmadıklarını bildirdi.

Merkezi İngiltere'de bulunan yardım kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre, Katar ve Rusya milli gelirine ve refah düzeyine göre ölçülen "adil yardım payının" yalnızca yüzde 3'ünü Suriye'ye veriyor. Fransa üzerine düşen payın yüzde 47'sini, ABD ise yüzde 63'ünü veriyor.

Kuveyt'in adil payın 4 katından fazlasını, Suudi Arabistan'ın 2 katını, İngiltere'nin de 1,5 katını verdiği kaydedilirken, Japonya (yüzde 17) ve Güney Kore (yüzde 2) gibi ülkelerin de üzerlerine düşen "adil yardım payını" vermedikleri bildirildi.

Araştırmada ayrıca, pekçok ülkenin cömert davranmaması nedeniyle Birleşmiş Milletler'in geçen haziranda yaptığı yaklaşık 5 milyar dolarlık yardım çağrısının sadece yüzde 44'ünün toplanabildiği vurgulandı.

Oxfam Suriye Programı Başkanı Colette Fearon, "Birçok bağışçı ülke, kendilerinden beklenen yardımı yapmıyor. Ekonomik olarak zor zamanlardan geçiliyor ama Suriye'de son 20 yılın en kötü insanlık felaketi yaşanıyor ve buna değinilmesi gerekiyor. Benzeri görülmemiş bir kriz yaşanıyor ve bazı ülkeler duydukları endişeyi ellerini ceplerine atarak göstermeli" ifadelerini kullandı.

Fransa ve Rusya'nın yeterli insani destekte bulunmadığını belirten Fearon, gelecek hafta BM Genel Kurulu çerçevesinde yapılacak yüksek düzeyli bağışçılar toplantısında ülkelerin Suriye'ye katkılarını artırmaları gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 13:21
banner53
YORUM EKLE

banner39