banner39

Katar ve Suud BM'ye Hizbullah'ı 'kınatmak' istiyor

Katar ve Suudi Arabistan'ın, Suriye'deki Hizbullah varlığının BM nezdinde kınanması için çalışma yürütüyor

Ortadoğu 24.03.2015, 13:55 24.03.2015, 13:55
Katar ve Suud BM'ye Hizbullah'ı 'kınatmak' istiyor

Katar ve Suudi Arabistan, Suriye'de Hizbullah varlığının Cenevre'deki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından kınanmasını öngören bir kampanya yürütüyor.

Hizbullah'a yakın Es-Sefir gazetesine göre, iki Körfez ülkesi, konseyin yıllık toplantısının kapanış bildirisinde Suriye'deki savaşa Hizbullah'ın katılımını kınayan bir maddeye de yer verilmesini istiyor. Ancak Lübnan Dışişleri Bakanlığı böyle bir hareketi durdurmak için diplomatik bir savaş başlattı.

Bakanlık Hizbullah'tan ziyade ''Suriye'deki yabancı savaşçılar" başlığı altında bir değerlendirme yapılamsı için üye devletlerle irtibata geçti. Bakanlık mevcut durumda, Lübnan makamlarının önceliğinin ülkede istikrarı korumak ve kaosa neden olabilecek birşeyi önlemek olduğunu vurguladı. Geçen sene de benzer bir girişim Lübnan tarafından ölnemniş, ''yabancı savaşçı''ların varlığı kınanmıştı.

LÜBNAN DIŞİŞLERİ BAKANI RİYAD ZİYARETİNİ İPTAL ETTİ

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, Suudi Arabistan'a yapacağı ziyareti, Hizbullah'ı kınama girşimi nedeniyle iptal etti. Nomalde geçen hafta sonu Riyad'a giderek Cumhurbaşkanlığı konusunda Müstakbel Lideri Saad Hariri ile görüşecekti.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?