banner39

Katar'da önemli görüşme trafiği

Katar'da son günlerde önemli görüşmeler gerçekleşiyor. Filistin lideri Abbas'ın Katar ziyareti ile başlayan trafiğe Rusya dışişleri bakan yardımcısı Bogdavon da dahil oldu. Diğer taraftan Suriye muhalefeti lideri de Katar dışişleri bakanı ile bir görüşme gerçekleştirdi

Ortadoğu 07.05.2014, 11:08 07.05.2014, 11:08
Katar'da önemli görüşme trafiği

Düünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya dışişleri Bakan yardımcısı ve Putin'in özel temsilcisi Mikhail Bogdavon Katar'a geldi. Bogdavon Katar Emiri Hamad bin Tamim el Tani ve Katar dışişleri bakanı Halid Bin Muhammed el Atiyye ile görüştü. Bogdavon'ın dün de Hamas siyasi lideri Halid Meşal ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile ile görüştüğü açıklandı.

Görüşmede, Rusya ile Katar arasındaki siyasi ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi yönünde niyet belirtildi. Katar Emiri Tamim el Tani Rusya'nın uluslararası ve bölgesel konularda kararlı ve önemli bir politika izlediğini, uzun vadede Rusya ile siyasi ve ticari partner olmak istediklerini ifade etti.

Taraflar, Rusya ile Katar hükümetleri arasında kurulacak ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve hızlandırılmasının önemli olduğuna vurgu yaptı.

Middleeastmonitor'de yer alan habere göre Rusya dışişleri bakanlığı Filistin Devlet Daşkanı Abbas liderliğindeki birleşik bir hükümetin oluşumuna destek verdiklerini doğruladı.

ABBAS KATAR'DAKİ GÖRÜŞMELERİNİ TAMAMLADI

Filistin devlet başkanı ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) lideri Mahmut Abbas Katar gezisini tamamlayarak ülkesine döndü. Dönüş öncesinde Abbas, Hamas siyasi lideri Halid Meşal ile birlikte Katar Emiri Tamim ile biraraya geldi. Katar Emiri Filistinde güçlerin birleşmesi ve başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması için desteklerini sürdüreceklerini söyledi. Halid Meşal Suriye savaşından bu yana Katar'da yaşıyor.

SURİYE MUHALEFETİ LİDERİ KATAR'A GİTTİ

Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye, Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Ahmed Salih Tuma ile bir araya geldi.

Katar resmi haber ajansı QNA'da yer alan habere göre, başkent Doha'da görüşen ikili, Suriye'deki son gelişmeleri ve mevcut krizden çıkmak için Suriye halkını destekleme yollarını ele aldı.

Katar'ın, Suriye halkını davasında destekleyen pozisyonunu sürdürdüğünü vurgulayan Atiyye, ülkesinin uluslararası toplumdan ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nden, Suriye rejiminin yaptığı katliamlar konusunda kesin kararlar almasını talep ettiğini dile getirdi.

Atiyye, Katar'ın hala Suriye halkını kurtarmak için BM şemsiyesi altında alternatif yollar aradığını da ifade etti.

Tuma da, sergilediği tutum ve Suriye halkına destek vermek için sarf ettiği çabalardan dolayı Katar'a teşekkür etti.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü