Katarlı doktor, BAE'de 'İhvan üyesi' olmaktan yargılanıyor

BAE'de tutuklu bulunan Katarlı bir doktora İhvan üyeliği suçlamasında bulunuldu

Katarlı doktor, BAE'de 'İhvan üyesi' olmaktan yargılanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) 9 aydır tutuklu bulunan Katarlı Doktor Mahmud el-Ceyyide'nin yargılandığı mahkemede BAE Savcılığı, Ceyyide'ye "yasadışı kabul edilen yerel örgüte üye olma" suçlamasında bulundu.

Eş-Şark gazetesinin, Ceyyide'nin oğlu Hasan el-Ceyyide'nin sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yayınladığı mesaja dayandırdığı habere göre, tutuklandıktan 9 ay sonra mahkemeye çıkarılan Ceyyide'nin hakkındaki "yasadışı yerel örgüte (ihvan) üye olma" suçlaması BAE Savcılığı tarafından mahkeme salonunda sesli olarak okundu.

Ceyyide'nin, BAE'de yasadışı kabul edilen Müslüman Kardeşler Teşkilatına (İhvan) yakınlığıyla bilinen El-Islah hareketine üye olmakla suçlandığı belirtiliyor. Ceyyide'nin oğlu Hasan ise daha önce yaptığı açıklamada, babasının İhvan'a sempatisinin olduğunu fakat resmi bir üyeliğinin bulunmadığını ifade etmişti.

Katarlı Doktor Mahmud el-Ceyyide geçen Şubat'ta, Bangkok'dan Doha'ya dönerken Dubai Havaalanında tutuklanarak BAE'nin başkenti Abu Dabi'ye götürülmüştü. Hakkında herhangi bir suçlamada bulunulmadan 9 ay cezaevinde tutulan Ceyyide'nin oğlu, babasının tek başına bir hücrede tutulduğunu ve işkence gördüğünü iddia etmişti.

BAE'DE, 94 KİŞİNİN YARGILAMASI DEVAM EDİYOR

Mahmud el-Ceyyide'nin durumu, Dubai Havaalanında tutuklanan Bahreynli Salah Yafai'nin durumuna benzetilmişti. Bahreyn'deki Islah hareketi üyesi Yafai, 7 hafta boyunca nerede olduğu bilinmeyen bir merkezde, hakkında herhangi bir suçlamada bulunulmadan alıkonulmuştu. Yafai, Bahreyn hükümetinin olaya müdahil olmasından sonra serbest bırakılmıştı.

BAE'de, geçen sene el-Islah hareketine üye olmak suçlamasıyla tutuklanan aralarında hakimler, avukatlar, öğretmenler ve öğrenci hareketi liderlerinin de bulunduğu, kadınlı-erkekli 94 tutuklu "hükümeti devirmeye çalışmak" suçlamasıyla yargılanıyor. Tüm sanıkların haklarındaki suçlamaları reddettiği ve ifadelerinin "işkence altında alındığını" iddia ettiği dava Abu Dabi'de devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 16:43
banner53
YORUM EKLE

banner39