KCK, Peşmergenin Kobani'ye geçişini kabul etti

KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık'ın IKBY tarafından eğitilen Rojavalı peşmergelerin bölgeye geçişine onay verdiği, Barzani ile bir görüşme yapacağı bildirildi

KCK, Peşmergenin Kobani'ye geçişini kabul etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık’ın Rojavalı peşmergelerin geçişi için ikna olduğu ve konuyu Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’yle görüşeceği bildirildi.

Rûdaw TV’nin canlı yayınına telefonla bağlanan Suriye Kürt İlerici Demokrat Partisi Sekreteri Hamid Hacı Derviş, Kürdistan Bölgesi İstihbarat ve Güvenlik Ajansı İstihbarat Sorumlusu Lahur Talabani’yle Kandil’e giderek KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık’la görüştüklerini söyledi.

Kandil’deki görüşmeye ilişkin Hamid Hacı Derviş, “Cemil Bayık, Rojavalı peşmergelerin geçişi için olumlu görüş bildirdi. Ancak öncesinde Mesut Barzani’yle görüşüp konuyla ilgili YPG’yle ortak bir mekanizma kurulmasını kararlaştıracaklar” dedi.

Hacı Derviş, Bayık’ın kendilerine, “Barzani’yle anlaşırsak, peşmergelerin Rojava’ya geçmesi için hiçbir engel kalmaz” dediğini aktardı.

Derviş ayrıca, “Barzani ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) de bize IŞİD’le mücadele için Rojava’ya peşmerge göndermeye hazır olduklarını söyledi” diye konuştu.

Suriye Kürt İlerici Demokrat Partisi Sekreteri, KCK’nin görüşme talebinde bulunduğu Mesut Barzani’nin olumlu cevap verdiğini söyledi.

KANTONLAR ‘HAYIR’ DEMİŞTİ

Rojava Kantonları Genel Koordinasyonu, önceki gün, Kürdistan Bölgesi’nde eğitilen ve sayısı binleri bulan Rojavalı peşmergeler konusunda yazılı bir açıklama yapmıştı.

Açıklamada, “Bazı basın – yayın organlarında, Rojava Demokratik Özerk yönetimiyle Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin, ‘Rojava Peşmergesi’ adı verilen silahlı grupların Rojava’ya geçişine ilişkin uzlaştıkları, mutabakata vardıkları yönünde yanlış haber, söylem ve doğru olamayan bilgiler yayılmaktadır” denilmişti.

Efrin, Kobani ve Cızire kantonlarından oluşan Rojava Kantonları Genel Koordinasyonu, sözkonusu iddiaları reddederek, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Halkımıza, Kürdistan ve dünya kamuoyuna bu konuda hiçbir ittifakımızın olmadığını duyuruyoruz. Demokratik Özerklik yönetimi ve onun çatısı altındaki YPG/YPJ, Rojava Asayiş Güçleri, Savunma Güçlerimiz gibi tüm güçler, Rojava topraklarını ve halkımızı savunabilecek güçtedir.”

Açıklamada ayrıca, “Tüm Kürdistanlı kardeşlerimizden karşılıklı saygıyı esas alan bir ilişki içinde olmalarını ve hiçbir tarafın Rojava’nın içişlerine müdahil bir konuma girmemesini istiyoruz” denilmişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 11:11
banner53
YORUM EKLE

banner39