banner39

Kendisiyle birlikte Arap diktatörleri de yaktı

Tunus'ta Arap baharının başlamasına sebep olan Muhammed Buazizi iki yıl önce bugün pazar yerinde kendisini yakmıştı

Ortadoğu 17.12.2012, 11:48 17.12.2012, 13:27
Kendisiyle birlikte Arap diktatörleri de yaktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arap baharının başlamasına sebep olan Muhammed Buazizi iki yıl önce bugün kendisini ateşe vermişti.

26 yaşındaki Tunuslu Muhammed Buazizi, üniversite mezunu olmasına rağmen iş bulamamıştı, pazarlarda sebze meyve satarak sekiz kişilik ailesini geçindirmeye çalışıyordu. 17 Aralık 2010 günü zabıtaların tezgahının ruhsatsız olduğu gerekçesiyle tartı aleti ve tezgahına el koymak istemesi üzerine güvenlik güçlerine direndi. Polisten yediği dayak sebebiyle Buazizi o gün pazar yerinde kendisini ateşe verdi.

Yaralı bir halde hastaneye kaldırılan Muhammed Buazizi, 4 Ocak 2011'de hayatını kaybetti.

Buazizi'nin kendisini ateşe vermesi üzerine halk sokaklara döküldü ve muhalif hareketin kıvılcımı yakılmış oldu. Yaklaşık bir ay süren ve yoğun çatışmalara sahne olan gösteriler sonucunda 14 Ocak 2011'de 23 yıldır iktidarda olan Zeynel Abidin Bin Ali iktidarı bırakarak yurtdışına kaçtı. Daha sonra yapılan seçimlerde Nahda Partisi iktidara geldi.

Tunus'ta başlayan muhalif hareketler önce Libya ve Mısır'a sıçradı. Mısır'da Hüsnü Mübarek iktidarı bıraktı, hala yargılanıyor. Mısır'da yapılan seçimlerde ise İhvan-ı Muslimin iktidara geldi. Libya'da ise çok şiddetli çatışmalardan sonra Muammer Kaddafi yakalandı ve linç edilerek öldürüldü.

Tunus'tan etkilenen bir diğer ülke ise Bahreyn oldu. Bahreynliler uzun süre barışçı gösteriler yaptılar. Ardından yönetim gösteri yapılmasını yasakladı. Bu yasak bir hafta öncesine kadar devam etti. Bir hafta önce yasak kalktı fakat şu ana kadar ülkede büyük gösteriler yapılamadı.

Tunuslu Muhammed Buazizi'nin etkilediği Suriye'de ise çok büyük gösteriler yapıldı. Beşşar Esad yönetiminin gösterilere şiddetli bir şekilde karşılık vermesi üzerine silahlı muhalif hareket başladı. 21 aydır devam eden ve iç savaşa dönüşen gösterilerde şu ana kadar 40 bin kişi hayatını kaybetti. Bir milyona yakın Suriyeli ise ülke dışına çıktı. Şu an yaklaşık 200 bini Türkiye'de olmak üzere 100 binlerce Suriye sığınmacı durumunda bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?