banner15

Kerkük petrolü Kürt yönetiminin eline geçti

Irak'ta Musul'u işgal ettikten sonra ilerleyişini sürdüren IŞİD'e karşı Kerkük'ü kontrol altına alan Kürt Yönetimi, mart ayından bu yana akışı duran Kerkük petrolünün yönetimini de ele aldı

Kerkük petrolü Kürt yönetiminin eline geçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Kerkük'teki petrol dağıtım altyapısını Türkiye'ye petrol sevk eden boru hattına bağladığını açıkladı.

Irak ile Türkiye arasındaki Kerkük-Ceyhan boru hattının hasar gördüğü Mart ayından bu yana Irak Merkezi Yönetimi tarafından Ceyhan'a petrol sevkiyatı yapılamıyor.

Kerkük'ün Kürt yönetimine ait başka bir boru hattına bağlanması, kenti geçen hafta ele geçiren Kürt yönetiminin Kerkük terminalinde toplanan petrolü kendi boru hattıyla Türkiye'ye aktarabileceği anlamına geliyor.
 
Kurulan bağlantı Avana sahası ile Kürtlerin boru hattının bulunduğu Khurmala sahasını birbirine bağlıyor.
 
Bölgesel Kürt yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami, katıldığı bir konferansta, hattın bağlantısının tamamlandığını söyledi.

EN BÜYÜK PETROL RAFİNERİSİ IŞİD'DE

IŞİD ise Irak'ın en büyük petrol rafinerisi Beci'yi ele geçirdiği bildirildi. Beci Petrol Rafinerisi yetkililerinden alınan bilgiye göre, IŞİD, Salahaddin kentindeki rafineriyi ele geçirdi.

Rafinerideki depoların IŞİD tarafından ateşe verildiği, Irak savaş uçaklarının ise rafinerinin çevresini bombalamaya başladığı ifade edildi.

Bir süredir çatışmaların yaşandığı Irak'ta, IŞİD ve bazı aşiret güçlerinin, ülkenin en büyük kentlerinden Musul ile Salahaddin vilayetinin merkez kenti Tikrit'in yanı sıra bölgedeki kimi yerleşim birimlerinde kontrolü ele geçirdiği açıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 12:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48