banner39

Kerkük'te 309 DEAŞ şüphelisi gözaltına alındı

Kerkük'te gözaltına alınan 309 DEAŞ şüphelisinden 87'si serbest bırakıldı, diğerleri hakkında soruşturma devam ediyor.

Ortadoğu 19.11.2016, 20:23 19.11.2016, 20:27
Kerkük'te 309 DEAŞ şüphelisi gözaltına alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük kentinde güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonda DEAŞ şüphelisi 309 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Kerkük Polis Müdürü Albay Hattap Ömer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "DEAŞ'ın kentteki uyuyan hücrelerine yönelik Vasıtı, 1 Haziran, Domiz, Adale ve Aden mahallelerine sabahın ilk saatlerine düzenlenen baskında 24'ü aranan olmük üzere 309 DEAŞ şüphelisi gözaltına alındı." dedi.

Musul operasyonlarının devam ettiği sırada örgütün kent merkezindeki uyuyan hücreleri vasıtasıyla bir kez daha kente yönelik saldırı düzenlemesini önlemek için büyük bir baskın düzenlediklerini belirten Ömer, "Toplamda 5 bin güvenlik unsuru baskına iştirak etmiştir. Baskın yapılan şüpheli ev ve iş yerlerinde hafif silah, el bombası ve askeri malzeme ele geçirilmiştir. Gözaltına aldığımız 309 kişiden 87'si serbest bırakıldı ve diğerleri hakkında soruşturma devam ediyor.'' ifadelerini kullandı.

Kerkük İlçe ve Kasabalar Polis Müdürü Albay Serhat Kadir ise DEAŞ'ın elinde tuttuğu Havice ilçesinden sivillerin kaçışının devam ettiğini söyledi.

Kadir, "DEAŞ'tan kaçıp, Peşmerge'ye sığınmak isteyen 100 kişilik bir gruptan örgüt tarafından Dakuk ilçesi yakınlarına döşenen mayına basan biri çocuk 4 sivil hayatını kaybetti." dedi.

Ölen çocuğun 3 yaşında bir kız çocuğu olduğunu söyleyen Kadir, ''Diğer ölenler ise kadın. Havice operasyonu başlayana kadar kaçışların artacağını düşünüyoruz. Bu kaçışlarda can kaybı ve yaralananlar olacaktır. Bu türlü gelişmelere hazırlıklı olunması gerekiyor.'' diye konuştu.

DEAŞ Haziran 2014 tarihinden bu yana Kerkük'ün batısında yer alan Havice ilçesini elinde tutuyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?