banner39

Kerry: Barış süreci başlamalı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "uzun süredir donmuş olan ilişkileri hızlı başlatmaktansa doğru başlatmak daha iyidir" dedi.

Ortadoğu 09.04.2013, 23:01 10.04.2013, 10:20
Kerry: Barış süreci başlamalı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ortadoğu gezisinin ikinci durağı İsrail'deki temaslarını tamamlayan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Londra'ya hareket etti. Kerry, Ben Gurion Havaalanı'nda yaptığı kısa açıklamada, gezisinde İsrail ve Filistinli liderlerle yaptığı görüşmeler için ''oldukça verimli ve yapıcı'' ifadesini kullandı.

Bakan Kerry, İsrail Filistin arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasına yönelik çabalar içinse "Uzun süredir donmuş olan ilişkileri hızlı bir şekilde yeniden başlatmaktansa doğru başlatmak daha iyidir" dedi.

Kerry, ayrıca, gideceği Londra'da G-8 ülkeleri dışişleri bakanları toplantısı sırasında Suriye muhalif liderleri ile de bir araya gelebileceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Filistin lideri Mahmut Abbas, İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 2010 yılından beri donmuş olan barış sürecini yeniden canlandırmak için görüşmeler yaptı.

NETANYAHU GÖRÜŞMESİ 

Netanyahu ile Başbakanlık ofisinde ortak basın toplantısı düzenleyen Kerry, "Başbakan Netanyahu ile dün gece çok üretken ve uzun bir görüşme yaptık. Zannederim adil bir ilerleme kaydettik, her birimiz ev ödevlerimizi yapma konusunda, yaptığımız görüşmenin maddelerinde anlaştık. Gelecek haftalarda bu ev ödevlerimizi yapacağız. Bugün de aramızda görüşmelere devam ederek, nasıl bir ilerleme kaydederiz onu görüşeceğiz" dedi.

Kerry, Netanyahu'ya gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür ederek, görüşmelerde bazı ekonomik açılımları da ele aldıklarını ve Netanyahu;nun kendisine, Filistin ekonomisi konusunda, siyasi görüşmelere paralel adımlar atmayı da istediğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başbakan ve Cumhurbaşkanı'na da söylediğim gibi dün yeniden tekrarladım. Başkan Obama bundan daha açık olamaz. İran nükleer silah edinemeyecek. Biz, sadece İsrail'in yanında değiliz, tüm uluslararası topluluk bu konuda çok açık ve ciddi. Müzakerelere açığız ama bunlar açık uçlu, sonsuz müzakereler değil. Konuyla alakalı değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Başkan Obama blöf yapmıyor. Umarım İranlılar görüşme masasına çok ciddi teklifle gelir."

ÇATIŞMANIN TAMAMEN BİTMESİNİ İSTİYOR!

Kerry'nin ardından konuşan İsrail Başbakanı Netanyahu ise, "Filistinlilerle sadece barış müzakerelerine yeniden oturmaktan öte, bu çatışmayı tamamen bitirmek için ciddi bir çaba göstermekteyim" dedi.

Kerry ile pek çok konuda konuştuklarını belirten Netanyahu, "Suriye'deki silah stoku teröristlerin ellerine geçme riski altındadır. Bu her ikimiz için de büyük kaygıdır ve bu sorunu özel olarak ele alıyoruz" diye konuştu.

İran konusuna da değinen Netanyahu, şunları kaydetti:

"İran'ın zaman tüketmeye çalıştığını zannederim herkes anlıyor. Nükleer program amacına ulaşmak için bu görüşmeleri kullanıyor. İran televizyonundan henüz duyduğumuz bir haber, nükleer materyal üretimi için yeni bir üretim tesisi kurduğudur. Dünya İran'ın nükleer silah programına devam etmesine izin vermemelidir".

ABBAS'A YARDIM SÖZÜ 

Kerry'nin Mahmud Abbas'la yaptığı görüşmede, Filistin Yönetimi'ne ekonomik destek sözü verdiği öğrenilirken, İsrail'in ekonomik ambargolarının kaldırılmasının ve yerleşimlerin durmasının da Abbas tarafından barış için ileri sürülen önemli şartların başında geldiği belirtildi. 

Abbas'ın, İsrail ile barış müzakerelerinin yeniden başlamasından önce Flistinli siyasi tutukluların serbest bırakılması taleplerini de dile getirdiği bildirildi.

Filistin-İsrail arasındaki müzakereler, İsrail'in yerleşim birimleri inşaatını durdurma kararını uzatmayı kabul etmemesi üzerine ekim 2010'da durmuştu.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?