banner39

Kerry, Filistin müzakereleri için atakta

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, iki devletli çözüm için Filistin ve İsrailli tarafları ikna etmeye çalışıyor

Ortadoğu 09.04.2013, 13:08 09.04.2013, 13:27
Kerry, Filistin müzakereleri için atakta

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, altı günlük Ortadoğu ziyareti kapsamında, Türkiye'nin ardından İsrail ve Filistin'e geçti.

Önceki gün Batı Şeria’da Filistin lideri Mahmud Abbas ile görüşen Kerry, dün İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Filistin Başbakanı Feylad Selam ile de bir araya geldi. Kerry'nin bugün de Netanyahu ile bir araya gelecek.

Kerry, dün Kudüs’teki Amerikan konsolosluğunda yaptığı konuşmada "taraflar İsrail’in güvenlik ihtiyaçları ve Filistinlilerin devlet beklentilerini karşılamak için birlikte çalışırlarsa ilerleme sağlanabilir" şeklinde konuştu.

İsrail'in Mavi Marmara baskını için Türkiye'den özür dilemesinin ardındaki en önemli isimlerden biri olarak gösterilen Kerry'nin, İsrail -Filistin barış görüşmeleri konusunda gerçekleştirdiği bu ziyaretlerin kritik önemi bulunuyor.

TÜRKİYE'NİN ARABULUCULUĞU

Öte yandan, Mısır'ın el-Şuruk Gazetesi bugün söz konusu görüşmeyle ilgili olarak "2010 yılı Aralık ayından itibaren akim kalan İsrail-Filistin barış görüşmelerinde Ankara’nın rolünün öne çıkarılması çabaları çerçevesinde Kerry’nin gezisinin ilk durağı Türkiye oldu" diye yazdı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?