banner39

Kerry ile Zarif, Münih'te bir araya geldi

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ve İran Dışişleri Bakanı Zarif, nükleer müzakereler kapsamında Münih'te bir araya geldi

Ortadoğu 07.02.2015, 11:29 07.02.2015, 12:02
Kerry ile Zarif, Münih'te bir araya geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile Almanya'da bir  araya geldi. Kerry ile Zarif, Almanya'nın Münih kentinde gerçekleştirdikleri görüşmede, İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin daimi beş üyesi ve Almanya'nın oluşturduğu 5+1 ülkeleri arasında yürütülen nükleer müzakerelerle ilgili konuları ele aldı. İkilinin görüşmesi yaklaşık bir saat sürdü.

Adını vermeyen bir ABD'li üst düzey yetkili, toplantıda nükleer müzakareleri konusunun ele alındığını ifade etti. Yetkili açıklamasında, "Bakan Kerry Mart sonunda siyasi bir çerçeve içinde olma talebimizi yineledi. İkili yakın temasta olmaya ve en yakın zamanda tekrar buluşmaya karar verdiler" ifadelerini kullandı.

Görüşmeye tepki gösteren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun makamından yapılan açıklamada "İran'ın İsrail'in varlığını tehdit edebilecek nükleer silahlar üretmesine imkan sağlamak tehlikeli bir anlaşma" denildi.

Netanyahu Mart ayında, ABD Kongre'sinde bir konuşma yapacak. Ancak konuşmayı ABD Başkanı Barack Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden dinlemeyecek.

İran ve 5+1 ülkeleri nükleer müzakereler konusunda son tarih olarak Haziran 2015'i belirlediler. Taraflar Haziran ayına kadar bir çözüm etrafında anlaşmaya çalışacak. Ancak hala taraflar arasında büyük fikir ayrılıkları bulunuyor. İran batılı ülkelerin nükleer silah üretmeye çalıştığı iddialarını reddediyor

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü