banner15

Kerry: İsrail'in kendini savunma hakkı var

ABD Dışişleri Bakanı, İsrail ziyaretinde bıçaklı saldırıları kınadığını ve İsrail'in kendini savunma hakkı olduğunu söyledi, Hamas'tan Kerry'nin açıklamasına kınama geldi

Kerry: İsrail'in kendini savunma hakkı var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ortadoğu turu kapsamında İsrail'i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü.

Netanyahu'nun Batı Kudüs'teki ofisinde gerçekleşen görüşme öncesi konuşan Kerry, "Hiç kimse makas, bıçak yada arabayla işlenen gündelik şiddetle yaşamak zorunda kalmamalı. Bu şiddet olayları kınanmayı hak ediyor ve bir milletin gündelik hayatında yaşadığı suçsuz insanların ölümüne yol açan tüm terör olaylarını kınıyorum" ifadelerini kullandı.

İsrail'in "kendini savunmak için tüm haklara sahip" olduğunu söyleyen Kerry, şunları kaydetti:

"İsrail'in kendini savunma yükümlülüğü var ve bunu yapıyor, yapacak. Dualarımız bu süreçte hayatını kaybeden suçsuz insanlarla birlikte. Bugün burada olmamın sebebi başbakanla (Netanyahu) birlikte çalışabileceğimiz metotları konuşmak ve uluslararası toplum olarak terörizme, anlamsız şiddete karşı koymak, sükuneti sağlamak, makul insanların kendileri ve aileleri için isteyeceği olanakları sunmak. Konuşacak çok şeyimiz var. İsrail'de olduğu gibi bölgede de birçok şey yaşanıyor. Suriye ve DAEŞ ile bölgedeki istikrarsızlık hakkında son derece endişeliyiz."

Netanyahu da konuşmasında, Kerry'e yönelik "İstikrar, güvenlik ve barışı sağlama yönündeki ortak çabamızda siz bizim dostumuzsunuz" ifadesini kulandı.

Netanyahu, "Terör katliamı sürerken hiçbir yerde barışın olması mümkün değil. Militanlara ve terör örgütlerine karşı İsrail her an savaşıyor. Hem doğrudan bu teröristlerle hem de bu kışkırtmanın kaynağıyla mücadele ediyoruz. Bu sadece bizim değil, herkesin savaşı. Bu medeniyetin, barbarlığa karşı verdiği bir savaş" diye konuştu.

Öğleden sonra İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile görüşecek olan Kerry, daha sonra Ramallah'a geçerek Filistinli liderlerle bir araya gelecek.

HAMAS'TAN KERRY'E TEPKİ GECİKMEDİ

Hamas, Ortadoğu ziyareti kapsamında İsrail'de bulunan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry'i, Filistinlilere yönelik açıklamalarından dolayı "İsrail terörüne destek vermekle" suçladı.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri yaptığı yazılı açıklamada, "Kerry'nin İsrail ziyaretinin başında Filistinlilerin bıçak ve araçlarla gerçekleştirdikleri eylemleri 'terörist saldırılar' şeklinde nitelendirmesi, ABD'nin Filistinlilere karşı İsrail terörünü mutlak şekilde desteklediğinin açık bir delilidir" denildi.

Hamas'ın ABD Dışişleri Bakanı'nın Filistinlileri hedef alan açıklamalarını kınadığını belirten Ebu Zuhri, Kerry'nin ziyaretini "istenmeyen" olarak nitelendirdi ve Filistin yönetimine de Kerry'nin Filistin ziyaretini kabul etmemesi çağrısında bulunduklarını ifade etti.

Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere saldırıları ve Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarıyla bölgede giderek tırmanan gerginlik ciddi boyutlara ulaşırken, ekim ayı başından bu yana yaklaşık 100 Filistinli öldürüldü. Aynı dönemde olaylarda hayatını kaybeden İsrailli sayısı da 20'yi aştı.

Doğu Kudüs ile Batı Şeria, 1967'den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki tüm Yahudi yerleşim yerleri yasa dışı kabul ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2015, 14:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35