banner39

Kerry: Suriye seçimleri saçmalık

Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu Toplantısı'nın ardından konuşan ABD'li bakan Kerry, Suriye seçimlerinin saçmalık olduğunu söyledi

Ortadoğu 16.05.2014, 11:04 16.05.2014, 11:04
Kerry: Suriye seçimleri saçmalık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşması konusunda kararlı olduklarını söyledi ve devlet başkanlığı seçimlerini saçmalık olarak nitelendirdi.

Kerry, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da arasında bulunduğu 11 ülkenin dışişleri bakanları ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) yetkililerinin katıldığı, Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu Toplantısı'nın ardından Dışişleri Bakanlığında basın toplantısı düzenledi.

Kerry, toplantıda Suriye için çabalarının iki katına çıkarılması kararı aldıklarını söyleyerek "Ilımlı muhalefete destek vermek, barışçıl bir kararlılık getirmek bugünkü görüşmelerimizin odak noktasıydı" dedi.

Esad rejiminin 3 Haziran'da Suriye'de düzenleyeceği devlet başkanlığı seçimlerini fikrini eleştiren Kerry, seçimleri "hakaret" olarak nitelendirerek, şunları belirtti:

"Bu seçim, demokrasiyi, Suriye halkını ve dünyayı dolandırıyor. Bu gayrimeşru çabanın, meşruiyetin olmadığı bir yerde bir şekilde meşruiyet kazandırmasına imkan yok. Biz, hepimiz, Esad tarafından sahnelenen seçimlerin saçmalık olduğunu söylüyoruz. Toplantının sonuç bildirisinin uzunluğuna bakın. Kısa. Amacı kısa. Amacı seçimleri işaret etmesi ve yenilenen çabalar."

ABD'nin çabalarının devam ettiğini hatırlatan Kerry, ülkesinin Suriye'ye yeni, "öldürücü niteliği olmayan" yardım ekipmanı gönderme ve Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) yardımların hızlandırılması üzerinde çalıştığını kaydetti. Suriye'de insani yardımların ihtiyacı olanlara ulaşmaması konusuna vurgu yapan Kerry şöyle konuştu:

"İnsanların yardımlara ulaşması konusunda kararlıyız. Her ne şekilde olursa olsun, ihtiyacı olan insanların yardıma bir şekilde ulaşması gerektiği fikrine açığız. Mecvut süreçten dolayı sinirliyiz. Yardımlar insanlara ulaşmıyor. Şam veya Esed rejimi kontrolünden geçiyor. Bu kabul edilemez. Yardımın direkt olarak gitmesi gerekli ve bunun gerçekleşmesi için çalışacağız, bu kesin. Bu yüzden, önümüzdeki günlerde mümkün olduğunca bu sorunun üzerine gideceğiz."

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ayrıca, Ukrayna'da yaşanan gelişmelerin de toplantıda görüşüldüğünü belirterek dün Kiev'de yapılan başarılı ulusal diyalog yuvarlak masa toplantısını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Kerry, "Bu sabah toplantıda Ukrayna'da 25 Mayıs'ta yapılacak olan devlet başkanlığı seçimlerinin özgür ve adil olmasının hayati önem taşıdığını vurguladık. Rusya veya vekilleri eğer Ukrayna'daki seçimleri aksatırlarsa bunun sonucunda ABD ve bugün burada AB üyesi olan ülkeler olarak, sektörel ekonomik yaptırım uygulama kararı aldık" diye konuştu.

Kerry, mesajlarının çok basit olduğunu vurgulayarak "Ukrayna'nın oy vermesine izin verin. Ukrayna halkının kendi geleceğini adil, açık ve erişimi özgür seçimlerle seçmesine izin verin" dedi.

HAGUE: ILIMLI MUHALEFETE YARDIMLAR SÜRECEK

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu toplantısında, Suriye'deki ‘ılımlı’ muhalefete daha fazla destek verme kararı aldıklarını söyledi.

Hague, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da aralarında bulunduğu 11 ülkenin dışişleri bakanları ile Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) yetkililerinin katıldığı toplantının sona ermesinin ardından İngiltere Dışişleri Bakanlığında basın toplantısı düzenledi.

Hague, "Londra 11" adlı toplantıda, düzenli bir strateji yoluyla daha fazla adım atılması, ılımlı muhalefete, Suriye Ulusal Koalisyonu'na ve Yüksek Askeri Konsey'e verilen desteğin arttırılmasına oybirliğiyle karar verdiklerini ifade ederek, "Suriye'deki ılımlı muhalefete verilen desteğin arttırılması da dahil, güçlü ve amacı olan bir toplantı yaptık" diye konuştu. Hague, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rejim de dahil, Suriye'de hiçbir taraf için askeri bir kazanım olmayacak. Belki bazıları askeri zafer kazanacağına inanıyor olabilir ancak bu hiçbir taraf için olası değil. İşte bu yüzden, en sonunda siyasi bir çözüm gerekli. Ilımlı muhalefetin mevcut olduğundan ve faaliyette bulunduğundan emin olmak için çabalarımızı hızlandırmak zorundayız. Yoksa Suriyeliler, Esad rejimi ve aşırıcılar arasında seçim yapmakla karşı karşıya kalacak. Suriye'ye insani yardımın ulaşmasına geçit vermesi için rejimi zorlayacak, rejimin açlık ve teslim olma taktiklerini durduracak yeni bir Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararına güçlü destek vereceğiz."

Hague ayrıca, Birleşik Krallık'ın, Suriye'deki muhalefete yardımda bulunmak için ilaveten 30 milyon sterlin yardım göndereceğini kaydederek, ortaklıklarının sağlamlığının tanınması için Suriye Ulusal Koalisyonu'nun Londra'daki temsilcilik düzeyini, misyon statüsüne yükseltme kararı aldıklarını ifade etti.

Ülkesinin diğer ülkelerle, sınır ötesi yardım fonu da dahil, BM'nin Suriye'deki ulaşamadığı alanlara insani yardımlarını arttıracaklarını söyleyen Hague, "Birleşik Krallık, bu tür sınır ötesi operasyonları için 76 milyon sterlin ayırdı. Bu çalışmaları kuvvetlendireceğiz" dedi.

Basın toplantısında, Ukrayna'da bu ay yapılması beklenen devlet başkanlığı seçimlerine yönelik soruyu cevaplandıran Hague, daha fazla yaptırım kararının, Rusya'nın 25 Mayıs'taki seçimlere yönelik eylemlerine bağlı olacağını söyledi.

Hague, "Rusya'nın bu seçimlere yönelik tavrı ve davranışı, bizim daha geniş yaptırım uygulamaya ihtiyacımız olup olmadığını belirleyecek faktör olacaktır" dedi.

SONUÇ BİLDİRİSİ

Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu toplantısında, uluslararası toplumdan gelecek ay Suriye'de yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimini reddetmesi istendi ve ‘ılımlı’ muhalefete daha fazla destek verme kararı alındı. 

Bildiride, "Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu ülkeleri olarak, Esad rejiminin 3 Haziran'da hukuka aykırı olarak devlet başkanlığı seçimlerini yapma planını geçersiz kabul ediyoruz. Bu, krizde hayatını kaybeden masum insanlarla alay etmek anlamına gelmektedir ve Cenevre bildirisiyle çelişmektedir. Rejimin ortaya koyduğu kurallara göre bu seçimlerle, milyonlarca Suriyeli siyasi katılımdan mahrum kalacaktır. Tüm uluslararası toplumu bu yasa dışı seçimleri reddetmeye çağırıyoruz" denildi.

Sonuç bildirisinde ayrıca, oybirliğiyle, düzenli bir strateji yönünde hep birlikte daha fazla adım atmaya, ılımlı muhalefete ve ılımlı silahlı gruplara desteği artırmaya karar verildiği belirtildi. Bildiride, "Ayrıca, Esad rejimini kendi halkına karşı uyguladığı terörden sorumlu tutmayı sürdürmeye, Suriye'nin kimyasal silahlarının yok edilmesinin tamamlanmasına, insani yardım çabalarının artırılmasına karar verdik" ifadeleri kullanıldı.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?