banner15

Kerry Suudi Arabistan Kralı ile görüştü

Kerry Suudi Arabistan'la, Suriye ve ABD-İran yakınlaşmasıyla gerilen ilişkilerin düzeltilmesi için çaba harcıyor

Kerry Suudi Arabistan Kralı ile görüştü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Riyad’da Suudi Arabistan Kralı Abdullah’la görüştü. Görüşme, Suriye ve İran politikalarıyla ilgili farklılıklardan dolayı gerilen diplomatik ilişkileri rahatlatmayı amaçlıyordu.

Suudi İstihbarat Servisi Başkanı Prens Bandar bin Sultan, daha önce Avrupalı diplomatlara ABD'yle ilişkilerinde "köklü bir değişikliğe" gideceklerini söylemişti. Kerry, bugünkü görüşme öncesinde Suudi Arabistan’ın Arap dünyasının başrol oyuncularından biri olduğunu dile getirdi.

Riyad’daki Amerikan Büyükelçiliği çalışanlarıyla görüşen Kerry, iki ülke arasındaki ilişkilerin yolunda gittiğinden emin olmak için önemli konuları görüşeceklerini dile getirdi.

Kerry’nin bir günlük ziyareti sırasında Suudi mevkidaşı Suud El Faysal’la da biraraya geldi. Görüşmede Faysal Suriye'de savaşın sona ermesi için ele alınacak taktikler konusunda ABD ile ayrı fikirlerde olduklarını söyledi. Kerry ise iki ülke arasındaki "güçlü bağların ve dostluğun" her türlü farklılığın üstesinden gelebileceğini belirtti, Washington ve Riyad'ın Esad'ın gitmesi gerektiği konusunda hem fikir olduğunu ifade etti.

Kerry ayrıca Amerika’nın İran’ın nükleer silah sahibi olmasına izin vermeyeceğini de yineledi.

Suriye’deki çatışmalarda Devlet Başkanı Beşar Esat’a karşı savaşan Sünnilerin tarafında yer alan Suudi Arabistan, Washington’un da desteklediği Suriye barış görüşmelerinden kaygı duyuyor. Bunun nedeni, barış görüşmeleri sonrasında Şam’da İran’ın da desteklediği bir hükümet kurulması ihtimali.

Riyad'ın ayrıca İran ile Washington arasındaki yakınlaşma sürecinden de rahatsız olduğu kaydediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2013, 17:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48