banner39

Kerry'den Mısır'a askeri destek sözü

ABVD Dışişleri bakanı Kerry, aralarında F-16 savaş uçakları, Apache helikopterlerin de bulunduğu askeri yardımların ve eğitim desteğinin devam edeceğini söyledi

Ortadoğu 02.08.2015, 16:20 02.08.2015, 16:20
Kerry'den Mısır'a askeri destek sözü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır'ı askeri olarak desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Kerry, Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen, ABD-Mısır Stratejik Diyalog Toplantısı'nın ilk oturumunda yaptığı konuşmada, "ülkesinin Mısır'a verdiği aralarında F-16 savaş uçakları, Apache helikopterlerin de bulunduğu askeri yardımların ve eğitim desteğinin devam edeceğini" belirtti.

Öte yandan, toplantıda konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri de yaptığı konuşmada, "İki ülkenin de güvenliğine hizmet eden ve yeni Süveyş Kanalı projesiyle yeni yatırım kanunuyla gelecek vadeden Mısır ekonomisindeki fırsatlardan, ABD'nin de istifade etmesini sağlamaya katkı sunması itibariyle, aktif alanlarda, askeri alanda, aramızdaki sürmesini umuyoruz"

Stratejik Diyalog'un ABD ile Mısır arasında yeni ilişkilerin kurulmasına ve ortak çıkarların gerçekleştirilmesine zemin hazırlayacağını dile getiren Şükri, "bunun yanında Ortadoğu'da ortaya çıkan ve iki ülkenin de güvenliğini tehdit eden terör tehlikesine karşı beraberliği sağlayacağını" ifade etti.

ABD, 30-31 Temmuz'da Mısır'a 8 adet F-16 tipi savaş uçağı teslim etmiş, ABD'nin Kahire Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, sonbaharda 4 adet F-16 savaş uçağının daha Mısır'a teslim edileceği, desteğin verileceği, bakım ve hava kuvvetlerinde yer alan pilot ve personelin eğitimine destek verileceği ifade edilmişti.

Beyaz Saray sözcüsüne göre, Mısır, aldığı yıllık 1,3 milyar dolarlık askeri destekle İsrail'den sonra dünyada ABD'den en çok askeri yardım alan ülkesi konumunda bulunuyor.

ABD-Mısır arasındaki söz konusu toplantı, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin  2013 yılında, askeri darbeyle görevden uzaklaştırılması üzerine iki devlet arasında ilişkilerin gerilmesinden bu yana düzenlenen ilk Stratejik Diyalog Toplantısı olma özelliği taşıyor.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?