Keseb yoğun bombardıman altında!

Suriye'de rejim güçleri, muhaliflerin ele geçirdiği Keseb kasabasını havadan bombalamaya başladı. ÖSO ise Lazkiye'de ilerlemeye başladı

Keseb yoğun bombardıman altında!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin önceki gün sınır ihlali yapan Suriye savaş uçağını düşürdüğü Keseb bölgesinde yine sıcak saatler yaşanıyor.

Türkiye'nin Suriye sınırındaki Yayladağı ilçesinin iki kilometre uzağında bulunan ve muhaliflerin kontrolünde bulunan Keseb kasabasının üzerine yapılan top atışlarının ardından yoğun bir hava bombardımanı gerçekleşti.

Suriye savaş uçakları saat 12.00 sıralarında kasaba üzerinde dört sorti yaparak bomba bıraktı. Ardından ilçeden dumanlar yükseldi ve karadan havaya da ateş sesleri duyuldu.

Bu saldırının ardından Yayladağı sınır kapısında görevli gümrük memurları da buradan daha güvenli bir iç bölgeye kaydırıldı.

ÖSO LAZKİYE'DE İLERLİYOR

Özgür Suriye Ordusu'nun Lazkiye'de, düzenlediği operasyonda stratejik öneme sahip 45'inci tepenin kontrolünü ele geçirdiği bildirildi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi'nden (LCC) yapılan açıklamada, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) "Enfal" adı altında düzenlediği operasyonla, Lazkiye kentinin kuzeyindeki "Cebel Türkmen" bölgesinde bulunan ve stratejik öneme sahip 45'inci tepenin tamanının denetimini sağladığı ve sahile doğru ilerlemeye başladığı belirtildi.

Bölgede rejim güçleriyle silahlı muhalifler arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı aktarılan açıklamada, orduya ait helikopterlerin de muhaliflerin kontrolündeki yerlere "varil bombası"yla saldırdığı kaydedildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) de açıklamasında, silahlı muhaliflerin Deyru'z-Zor'daki askeri havaalanına ağır silahlarla saldırarak, rejim güçlerine büyük zayiat verdiği belirtildi.

Muhalifller Lazkiye bölgesinde daha önce Keseb Sınır Kapısı ve kasabasını ele geçirmişti.

'MİHRAÇ URAL' ÖLDÜ İDDİASI

Diğer taraftan Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nde 52 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının planlayıcısı olduğu anlaşılan ve Hatay'a sınır olan Lazkiye'de yaşayan 'Acilciler' adlı örgütün lideri 57 yaşındaki Mihraç Ural'ın, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyelerinin açtığı ateşte öldüğü iddiaları güçleniyor.

Cuma günü ÖSO üyelerinin Suriye'nin Keseb Sınır Kapısı'nı almak için rejim askerleri ile ÖSO askerleri arasında çıkan çatışmada Mihraç Ural'ın rejim askerlerine destek verdiği ve bu sırada 3 adamıyla birlikte öldüğü öne sürülürken, bu iddia ÖSO üyeleri arasında sevinçle karşılandı.

Türkiye sınırına yakın bir bölgede Suriye rejimi tarafından korunarak yaşayan Mihraç Ural'ın adı en son Reyhanlı'da 52 kişinin öldüğü bombalı saldırıların planlayıcısı olduğu iddiasıyla gündeme gelmişti. Hatay doğumlu olan Ural'ın örgütünün Reyhanlı patlamasına kadar, Türkiye'de son dönemde bilinen bir eylemi bulunmuyordu.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 15:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35