Kılıçdaroğlu: Suriye'de ateşkes sağlanmalı

Suriye ile ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP lideri Kılıçdaroğlu, öncelikle ülkede karşılıklı ateşkes ilan edilmesi gerektiğini savundu

Kılıçdaroğlu: Suriye'de ateşkes sağlanmalı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye'da yaşanan olaylarla ilgili Başbakanı Erdoğan'ı eleştirdi. Kılıçdaroğlu, "Suriye'de önce tarafların birbirini öldürmediği ateşkes sürecinin sağlanması lazım." dedi.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Ergenekon davasında müebbet hapse çarptırılan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'u Silivri Cezaevi'nde ziyaret etti. Suriye'de yaşanan iç savaşla ilgili sorulan soru üzerine açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, savaşın ne olup olmadığını ancak savaşa girenlerin bileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Savaşa giren hiçbir ulus yeni bir savaş süreci başlatmamıştır. Savaş çığırtkanlığı yapmak Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı'na yakışmaz. Hem 'yurtta barış dünyada barış' diyeceksiniz, hem de 'insanımızın burnu kanamasın' diyeceksiniz. Sonra dönüp savaş çığırtkanlığı yapacaksınız. İnsanların öldürülmesi üzerine görüş beyan eden bir Başbakan olmaz. Yüreğinde insan sevgisi olan bir kişi savaş çığırtkanlığı yapmaz. Doğru değildir. Buradan seslenmek isterim; Suriye'de önce ateşkesin sağlanması lazım. Tarafların birbirini öldürmediği ateşkes sürecinin başlatılması lazım. Egemen devletlerin de Birleşmiş Milletlerin de diğer devletlerin de bunu sağlaması gerekiyor. Suriye'de bir iç barış sağlanmalı, ateşkes sağlanmalı ve bunun üzerine barış için adımlar atılmalı." şeklinde konuştu.

Hükümete Suriye'de barışı sağlamak amacıyla Ankara'da konferans toplanmalı diye teklifte bulunduklarını belirten Kılıçdaroğlu, " Bırakın barışı sağlamayı Suriye'de kan ve göz yaşını nasıl arttırırız, onun hesabı içinde bir hükumet var. Bu doğru değil. Müslüman coğrafyasında kan akmasın. Sayın Başbakan bu konuda daha dikkatli bir dil kullansın. Daha düne kadar kardeşim diyordu. Tatil yapıyorlardı. Ne oldu da orada insanlar birbirini boğazlıyor. Siz Türkiye'de, Suriye'de kan aksın diye eğitim kampları kuruyorsunuz. Suriye'de kardeş kardeşi öldürsün diye getirdiğiniz insanlara silah veriyorsunuz. Orada insanlar birbirini öldürsün diye onlara para veriyorsunuz. Bu doğru bir olay değil." ifadelerini kullandı.

'DİKTATÖRLER RENKLERDEN KORKAR'

Cihangir'de gri renge boyanan merdivenlerle ilgili de açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, "Hangi insan renklerden korkar? Ancak diktatörler. Dünyanın en güzel 7 rengi var oda gökkuşağı. Gökkuşağından korkulur mu? Griye boyamışsınız hangi akıl hangi mantıkla. Kent eseri dediğimiz bir şey vardır. Baktığınızda hoşunuza gider 7 rengi görüyorsunuz, düşman ilan ediyorsunuz tamamını griye boyuyorsunuz. Allah akıl fikir versin." dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 17:24
banner53
YORUM EKLE

banner39