banner39

Kimyasal iddialarına sessiz kalamadılar

Suriye'de kimyasal silah kullanıldığına dair açık bir kanıt henüz ortada yok iken BM yetkilisi Carla del Ponte'un 'Muhalifler kullanmış olabilir' açıklaması yapması birçok uluslararası gücün tepkisine neden oldu. Kesin kanıtların olduğunu savunan ABD ise "Esad rejimi kullanmış olabilir" vurgusu yaptı.

Ortadoğu 21.11.2013, 18:23 07.05.2013, 18:31
Kimyasal iddialarına sessiz kalamadılar

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM yetkilisi Carla del Ponte'un Esad rejiminin kimyasal silah kullandığına dair bir kanıta rastlamadıklarını söyleyip, muhaliflerin kullandığına dair işaretlerin olduğunu söylemesi büyük tepkilere neden oldu. BM, NATO ve ABD bu açıklamaya sessiz kalamadı. 

Açıklama sonrası BM kesin bir kanıtın mevcut olmadığını söylerken ABD, kimyasal silah kullanımının arkasında büyük olasılıkla Esad rejiminin bulunduğunu söyledi. NATO ise heyetin bir an önce bölgeye gitmesi gerektiğini belirtti. 

BM: KESİN BULGUYA ULAŞAMADIK

Birleşmiş Milletler (BM) Bağımsız Uluslararası Suriye Soruşturma Komisyonu Başkanı Paulo Sergio Pinheiro, Suriye'de çatışmanın herhangi bir tarafınca kimyasal silah kullanıldığına dair kesin bir bulguya ulaşmadıklarını bildirdi.

Komisyon Başkanı Pinheiro, yaptığı yazılı açıklamada, "Komisyon, Suriye'deki çatışmanın herhangi bir tarafınca kimyasal silah kullanıldığına dair kesin bir bulguya ulaşmamıştır" ifadesine yer verdi.

Komisyon'un iddialarla ilgili şu anda daha fazla yorum yapacak durumda olmadığına işaret eden Pinheiro, çatışmanın bütün taraflarına, uluslararası insancıl hukukun her koşul altında, kimyasal silah kullanımını yasakladığını hatırlatmak istediğini belirtti.

ŞAM'DAN İZİN BEKLİYORLAR

BM Genel Sekreter Sözcüsü Martin Nesirky ise BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddialarını soruşturmakla görevli heyetin inceleme yapabilmesi için halen Şam yönetiminden izin beklendiğini söyledi.

ABD: ESAD KULLANMIŞ OLABİLİR

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney ise günlük basın brifinginde bir soru üzerine, Suriye'de kimyasal silahlar kullanıldığına dair kesinlikle kanıt olduğunu belirtti.

ABD olarak, bu silahların, muhalif gruplar tarafından kullanıldığına dair iddialara çok şüpheyle baktıklarını bildiren Carney, "Suriye'de eğer gerçekten kimyasal silahlar kullanıldıysa ki öyle olduğuna dair kesinlikle kanıt bulunmakta. Bizce bunun sorumlusu yüksek ihtimalle Esad rejimi" dedi 

NATO: FAİLLER BELİRSİZ

NATO Genel Sekreteri Rasmussen de yaptığı basın açıklamasında, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yönünde bulgulara ulaşıldığını ancak failler hakkında net bilgi bulunmadığını belirtti. Rasmussen ayrıca, bir BM heyetinin, kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen bölgelerde inceleme yapması gerektiğini de ekledi. 

 

 

SMDK: BM HEYETİ BİR AN ÖNCE GİTMELİ

Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonu (SMDK), NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in, "BM'den bir heyetinin kimyasal silah kullanıldığı iddia edilen bölgelerde inceleme yapması gerektiği" yönündeki açıklamasını memnuniyetle karşıladı. 

SMDK'dan yapılan yazılı açıklamada, "Koalisyon olarak, Birleşmiş Milletler'den bir heyetin Suriye'ye gelerek, kimyasal silah kullanılan yerlerde incelemelerde bulunmasını istiyoruz. Koalisyon konuyla ilgili araştırmalarını sürdürmektedir. Esad yönetimi haricinde kimyasal silah kullanan bir tarafın olması durumunda da suçluları Uluslararası Soruşturma Komisyonu'na sevk edecektir" ifadesi kullanıldı. 

Esad yönetiminin kimyasal silah üretmek için yeterli teknoloji ve donanıma sahip olduğu kaydedilen açıklamada, bunun Rasmussen tarafından da onaylandığı belirtildi. 

BM yetkilisi Carla del Ponte dün "Suriye'deki şiddet olayları kurbanlarının ifadeleri, muhaliflerin sinir gazı (sarin) kullandığını gösteriyor" açıklaması yapmıştı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?