banner39

'Kimyasal silahlar kamyonlara yüklendi'

Suriye askerlerinin kimyasal silah kullanılması için yaptığı hazırlıklar görüntülendi.

Ortadoğu 14.12.2012, 20:53 14.12.2012, 20:53
'Kimyasal silahlar kamyonlara yüklendi'

Suriye'nin kimyasal silah kullanmaya hazırlandığı yönündeki iddialar yeni boyut kazandı. Şam yönetiminin kimyasal silahları kullanılmaya hazırlandığına dair kanıtların elde edildiği iddia edildi.

Amerikan Washington Post gazetesi, Suriye askerlerinin kullanılma hazır kimyasal bombaların kamyonlara yüklendiğine dair görüntülerin elde edildiğini ileri sürdü.

Adı açıklanmayan Batılı ve Ortadoğulu yetkililere dayandırılan habere göre, Suriye askerlerinin kimyasal silah kullanılması için yaptığı hazırlıklar görüntülendi.

En az bir ordu birliğinin, kimyasal başlık taşıyan mermilerin taşınmasında kullanılan özel askeri araçlara yükleme yaptığının fotoğraflarla teyid edildiği bildirildi.

Gazeteye konuşan yetkililer bu fotoğrafların, Şam yönetiminin olası kimyasal silah kullanımına hazırlandığına yönelik ilk elle tutulur kanıtlar olduğunu söyledi. Yetkililer ayrıca, bu hareketliliğin özel kuveetlere verilen 'kimyasal silah kullanımına hazırlık' emrinin ardından yaşandığına dikkat çekti.

Gazeteye konuşan iki Batılı yetkili ise, gelen istihbarat bilgilerine göre Suriye hükümetinin hazırlıkları geçen hafta durduğunu ve kimyasal başlıkların uçaklara yüklendiğine ya da ön cepheye yollandığına dair kanıt olmadığını söyledi.

ABD UYARMIŞTI

Bu ayın başında ABD Başkanı Barack Obama, şam yönetimini kimyasal silah kullanmaması yönünde uyarmış ve  “Bu silahları kullanmak gibi bir trajik hatada bulunursanız, bunun da neticeleri olur ve bundan sorumlu tutulursunuz" demişti.

ABD Dışişleri BAkanı Hillary Clinton da kimyasal silah kullanımının kendileri için kırmızı çizgi olacağını söylemişti.

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta ise geçtiğimiz günlerde, “tehdidin uzaklaştığını ancak ortadan kalkmadığını” söylemişti.

Şam yönetimi de farklı zamanlarda yaptığı açıklamalarla kimyasal silahları kullanmayacalklarını açıkladı.

Kaynak: Habertürk

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?