Kimyasalın ispatı için zaman daralıyor

İsviçreli kimyasal uzmanı, kimyasal silahın kullanıldığının ispatı için zamanın daraldığını, uzmanların hemen işe başlaması gerektiğini söyledi

Kimyasalın ispatı için zaman daralıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsviçre'nin Halkı Koruma Dairesi'nde kimyasal silah uzmanı Stefan Mogl, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığını ispatlamak için zamanın daraldığını söyledi.

Mogl, ''Deutschlandradio Kultur'' adlı radyoya yaptığı açıklamada, BM müfettişlerinin Suriye'de muhtemel sinir gazı kullanılıp kullanılmadığını hiç şüphe bırakmadan ortaya çıkarılması için sadece birkaç gün zamanın bulunduğunu belirterek, ''Uzmanlar ne kadar geç numune alırlarsa kanıtlaması o kadar zor olur'' ifadesini kullandı.

Ölenlerden kan ve idrar numulerinin alınması için BM müfettişlerinin koruma eşliğinde hızlı bir şekilde olay yerine gitmesi gerektiğini vurgulayan Mogl, zeminde ise bu maddelerin ispatlanmasının daha sonra da mümkün olabileceğini kaydetti.

Görüntülere bakıldığında Suriye rejimi hakkında muhalefetin iddiaların büyük olasılıkla doğru olabileceğini belirten Mogl, "belirtilerin çoğu çocuk çok sayıda insanda olması bu görüntülerin sahte olduğunu ihtimal dışı kıldığını" ifade etti.

Mogl, görüntülerin, olayın nerede olduğu yönünde bir bilgi vermediğini, bundan dolayı olayın bağımsız bir şekilde yerinde açıklığa kavuşturulması gerektiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2013, 16:23
banner53
YORUM EKLE

banner39