banner39

'Kimyasalları teslim' senaryosu yeni değilmiş

Rusya'nın "kimyasalların teslim edilmesi" girşimini daha önce israil gazetesi yazdığı ortaya çıktı.

Ortadoğu 12.09.2013, 13:46 12.09.2013, 14:30
'Kimyasalları teslim' senaryosu yeni değilmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin Suriye'ye müdahalesinin an meselesi olduğu bir anda, John Kerry'nin ağzından kaçırdığı iddia edilen ancak Rusya tarafından da anında kullanılan "kimyasalların teslim edilmesi" konusunun aslında çok da yeni olmadığı belirtiliyor. Kerry'nin açıklamasından ve Rusya'nın bunu bir teklif haline getirmesinden  İsrail'in Haaretz gazetesinin   11 gün önce yazdı.

Haaretz yazarı Barak Ravid, günler öncesinden Esad'ın kimyasal silahlarını Rusya gözetiminde, uluslararası bir örgüte teslim etme" planının 5-6 Eylül'deki G-20 zirvesinde kararlaştırıldığını yazdı.

Yazıya göre 9 Eylül'de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin "Esad elindeki tüm kimyasal silahları bir hafta içinde uluslararası örgütlere teslim etsin" önerisi, medyada yer aldığı gibi "önceden düşünülmemiş bir öneri" değil. Ravid uluslararası kamuoyunun askeri müdahale seçeneğini tartıştığı 1 Eylül tarihli haberinde, Obama ve Putin'in diplomatik bir çözümü tercih edeceği öngörüsünde bulundu.

Ravid'e göre Obama Suriye'ye saldırma konusunda son derece isteksiz, Rusya ise "uluslararası kamuoyundaki itibarını korumak" için bu plana dünden razıydı. Ravid şu sıralar uygulanması en muhtemel planı da günler öncesinden aşama aşama anlattı; "Esad tüm kimyasal silahlarını Rus yetkililere ve Birleşmiş Milletler'e teslim edecek, kimyasal silahlar BM görevlilerince imha edilecek ve uluslararası bir konsey Cenevre'de toplanarak barış görüşmelerini konuşacak."

Suriye ise dün Kerry'nin teklifini kabul ettiğini resmen açıkladı. Sergey Lavrov ve John Kerry'nin bugün Cenevre'de yapacakları zirvede bu süreci netleştirmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?