banner39

Kimyasalların ilk bölümü Lazkiye'den yüklendi

Suriye'nin kimyasal silahlarının ilk bölümünün Lazkiye'den gemiye yüklendiği ve geminin limandan ayrıldığı bildirildi

Ortadoğu 07.01.2014, 17:51 07.01.2014, 17:51
Kimyasalların ilk bölümü Lazkiye'den yüklendi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye'deki kimyasal stoklarının ilk bölümünün Lazkiye Limanı'ndan ticari bir gemiye yüklendiği ve geminin uluslararası sulara doğru hareket ettiği bildirildi. 

BM ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) tarafından oluşturulan Suriye'nin kimyasal silahlarının imhası misyonunun özel Koordinatörü Sigrid Kaag, yaptığı yazılı açıklamada, kimyasal maddelerin imhasına ilişkin ilerleme sağlandığını belirtti.

Suriye'deki iki noktadan öncelikli kimyasal maddelerin Lazkiye Limanı'na götürüldüğünü ve burada Danimarka tarafından sağlanan ticari gemiye yüklendiğini belirten Kaag, geminin Danimarka, Norveç ve Suriye askeri gemileri eşliğinde uluslararası sulara doğru hareket ettiğini açıkladı.

Kaag, "Bu transfer, kimyasal materyallerin imha için Suriye dışında çıkarılma sürecini başlatmıştır" ifadelerini kullandı.

Geminin uluslararası sularda diğer kimyasal maddelerin de gelmesini bekleyeceğini ifade eden Kaag, deniz güvenliğinin Çin, Danimarka, Norveç ve Rusya tarafından sağlanan askeri gemilerle temin edilmekte olduğunu vurguladı.

Kaag, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ve BM tarafından oluşturulan ortak misyonun, görevin zamanında tamamlanması için çalışmalarını ve koordinasyonunu sürdürdüğünü ifade etti.

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'nin kimyasal silahlarının bu yıl ortasına kadar ülke dışına çıkarılarak imha edilmesi kararı almış ve bu amaçla ortak bir misyon oluşturulmuştu.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?